Hasankeyf için Acil Çağrı : Ilısu Barajı’nda Su Tutulmasın

Hasankeyfi Yaşatma Girişimi bugün Türk hükümeti ve Uluslararası Kamuoyuna Acil Çağrı! başlığıyla bir çağrı yayınladı.

10 Haziran 2019’dan ittibaren Ilısu Barajına su tutulmaya başlanacağı belirtilen çağrıda Ekim ayında suni göllerin sularının Hasankeyf’e ulaşacağına dikkat çekildi.

Başta Hasankeyf olmak üzere Yukarı Mezopotamya bölgesinin önemli bir kültürel miras alanını sular altında kalacağı, on binlerce insanın yoksulluğa sürükleneceği ve halen çok önemli bir biyo-çeşitliliğe sahip Dicle Vadisi’nin yok olmasına yol açacağı belirtilen çağrıda, ‘Hasankeyf ve Dicle Vadisi‘nin Kurtarılması İçin Geç Değildir!’ denildi ve çevre dostlarının harekete geçmeleri istendi.

Girişim adına yapılan açıklamada Acil Durum çağrısının yayılmasını, imzalanmasını ve ilgili kurumlara gönderilmesini de istedi.

 

Hasankeyfi Yaşatma Girişimi’nin çağrısı ve çağrının iletilmesi istenen adresler şöyle:

 

++ Türk hükümetine ve Uluslararası Kamuoyuna Acil Çağrı +++

Türkiye Hükümeti 10 Haziran 2019 tarihinde Ilısu Barajı’nda su tutma işlemine başlayacağını resmi kanallarla açıkladı. Ilısu Barajı Projesi’nde su tutulmasına karşı başta bu baraj projesinden doğrudan etkilenecek yerel mücadeleler ve dünyanın farklı yerlerinde doğa mücadelelesi yürüten sivil toplum kuruluşları vb. birçok kurumun-hareketin-müacadelenin imzaladığı metnimiz ekte bulunmaktadır.

Şimdiye kadar Türkiye, Irak ve dünyadan toplam 75 sivil toplum kuruluşu çağrıyı imzaladı. Önümüzdeki gün ve haftalarda imza almaya devam edeceğiz. Büyüyen imzacı listeyi şu web sitemizden takip edebilirsiniz:www.hasankeyfgirisimi.net

1) Sizden birinci ricamız bu çağrıyı en geniş şekilde yaymaktır.

2) Henüz yapmamışsanız, bu çağrının ait olduğunuz veya tanıdığınız sivil toplum kuruluşları tarafından imzalanmasıdır. Bunun için bize bir email (hasankeyfgirisimi@gmail.com) atmanız yeterlidir.

3) En kısa sürede toplu veya ayrı ayrı olarak Türk hükümetinde sorumlu kurum ve bakanlıklara çağrı metnini, son paragrafını çıkararak atmanızı rica ediyoruz. (birer kopyasını bize de ulaştırabilirseniz seviniriz). Email adresleri şunlar:

a) Türk hükümetinin başında olan Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan: contact@tccb.gov.tr

b) Ilısu Projesi’nin uygulanmasından sorumlu kamu kuruluşu olan Devlet Su İşleri (DSI)’nın Genel Müdürü M. Aydın: dsi.gnlmud@hs01.kep.tr

c) DSİ’nın bağlı olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı, bakan B. Pakdemirli:  gthb.genelevrak@gthb.hs01.kep.tr

d) Hasankeyf gibi kültürel mirastan sorumlu olan ancak harekete geçmeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, bakan M. Nuri Ersoy: ozel.kalem@kulturturizm.gov.tr

e) HES gibi enerji politikalardan sorumlu olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bakan Fatih Dönmez: ozelkalem@enerji.gov.tr

Hasankeyf Yaşamımız, Dicle Kültürümüzdür!

Saygılarla

Ercan Ayboğa

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi