Hasankeyf’in çığlığı Özalp’te yankılanacak

Mezopotamya’nın kadim topraklarının antik kent Hasankeyf’in yaşaması için uzun yıllardır mücadele eden Gazeteci – Foto muhabiri Ciwan Değer, 22’nci kişisel fotoğraf sergisini Van’ın Özalp ilçesinde açıyor.

 

Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf’in Ilısu baraj suları altında kalması tehlikesi devam ederken, Ciwan Değer’in başlattığı Lal Çığlık (Qêrîna Bêdeng) isimli sergi turnesi Hakkari, Yüksekova ve İpekyolu’undan sonra İran sınırında bulunan 33 kurşun katliamıyla hafızalarda iz bırakan Van’ın Özalp ilçesinde açılacak.

 

10 Ekim 2019 tarihinde Özalp’te açacağı Hasankeyf Fotoğraf sergisiyle ilgili açıklama yapan Ciwan Değer, 1943 yılında Sefo deresinde dönemin generallerinden Mustafa Muğlalı tarafından yapılan katliamla 33 can alındığına dikkat çekerek, bu gün aynı zihniyetin devamının dünya mirası olan Hasankeyf’i yok etmek için özel çaba gösterdiğini belirtti.

 

Tarihi değerleri talan etmekle bir halkın tarihinin yok edilemeyeceğinin altını çizen Değer, “Hasankeyf, ihtişamlı tarihiyle dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir mirasıdır. Hasankeyf, stratejik ve bilinçli bir şekilde talan edilerek sular altında bırakılıyor. Bu gün Hasankeyf gibi tarihi bir değeri pervasızca talan eden zihniyet açık bir şekilde insanlık suçu işlemektedir” dedi.