Hasta yatağındaki Engin Nurşani’ye ‘Kürdistan’ linci

Kanser tedavisi gören halk ozanı Engin Nurşani için başlatılan yardım kampanyası, ‘Kürdistan’ parçası nedeniyle lince dönüştü. Haluk Levent’in de bu koroya katılması tepkilere neden oldu.

Halk ozanı Aşık Ali Nurşani’nin, gırtlak kanserine yakalanan, kendisi gibi ozan olan oğlu Engin Nurşani’nin tedavisinde gerekli parayı bulamadığı için, kişisel Twitter hesabında yardım çağrısında bulunmasının ardından sosyal medya üzerinden büyük bir dayanışma örneği sergilendi. Birçok sanatçı ve yurttaşın maddi ve manevi desteğinin ardından Sağlık Bakanlığı da devreye girerek tedavisine yardımcı olunacağını açıkladı. Ancak yaşananların ardından yine sosyal medyada Engin Nurşani’nin “Kürdistan” şarkısı gündem oldu.

Nurşani’ye yapılan yardım bu şarkısı üzerinden linç kampanyasına dönüştürülmek istendi. Destek açıklamasında bulunan sanatçılardan Haluk Levent ise Twitter hesabından verdiği yanıtlarla adeta lince ortak oldu.

Levent’e göre ‘hata’

Kanser yatağındayken Engin Nurşani’yi arayıp ‘Bağımsız Kürdistan kurulsun’ şarkısının adeta hesabını soran Haluk Levent, sosyal medya hesabından şunları paylaştı: “Bazı twitler gördüm Engin Nurşani’nin ‘Kürdistan’ şarkısı ile ilgili. Engin ile konuştum. Olayı anlattı. Bu arada Engin için videoyu atanların yazı yazanların profillerine bakınca o yıllarda kim neler neler demiş. Engin’i yargılayacaksak tüm çözüm sürecini yargılamamız gerekir. Pişman olmuş vatanımı seviyorum demiş. Ne yapalım? ‘Öl kardeşim eskiden hata yapmışsın’ mı diyelim?”

Tepkiler üzerine çark etti

Haluk Levent’in Kürdistan ifadelerini ‘hata’ gibi göstermesi tepki çekti. Kürdistan’ın tarihsel gerçekliğine atıfta bulunan sosyal medya kullanıcıları, kanser hastası bir ozanın sanatı üzerinden saldırıya uğramasının kabul edilemez olduğunu yazdı. Tepkilerin artması üzerine Haluk Levent bir twit daha attı. Levent, şunları yazdı: “Lütfen lütfen ama lütfen yaptığımız yardımlar için siyasi söyleme girmeyelim. Bu sayfa tüm siyasi partilerin ortak sayfasıdır. Bu sayfa Trabzon’dur. Bu sayfa Adana’dır. Muş’tur, İzmir’dir. Kaldı ki ‘Kürdistan’ bir coğrafyadır. Ama şarkıda kullanılan kelimeler biraz farklı olduğu için bunu sormak zorunda hissettim. Beni bu twitlerden dolayı yargılayan olacaktır muhakkak. Ama şunu herkes bilsin! Bize bir talep geldiğinde onun profiline girip bakmayız bakmayacağız!”

/yeniyaşam/