GÜNDEM İNSAN HAKLARI

HDP: 40 gündür 4 cenaze yerde bekletiliyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın Lice ilçesinde  köylülerin tarandığı ve  tarım arazilerinin yakıldığına dair gelen bilgiler üzerine bölgede incelemelerde bulunmak üzere ilçeye bir heyet gönderdi.

HDP heyeti Lice’den döndü. Heyet HDP Diyarbakır il binasında düzenledikleri bir basın toplantısıyla izlenimleri kamuoyu ile paylaştı.

Basın toplantısına HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ve Mebya-Der Eşbaşkanı Yüksel Almas katıldı.

“40 gündür 4 cenaze çatışmanın yaşandığı alanında bekletiliyor”

İl binasında yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Lice ilçesine bağlı Bayırlı Mahallesi’nin kırsal alanında 3 Haziran ‘da yaşanan çatışmada yaşamını yitiren 4 HPG’linin cenazelerinin alınmasına devlet tarafından izin verilmediğini söyledi.

40 gündür 4 cenazenin çatışmanın yaşandığı alanda bulunduğunu kaydeden Remziye, savcılığın izin vermediği taktirde aileler ile birlikte gidip alacaklarına vurgu yaptı.

“Sivil yurttaşlar askerler tarafından ateş açıldı”

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, sivil yurttaşların askerler tarafından tarandığının altını çizdi. Yaralı olan yurttaşı hastaneye taşımak isteyen 3 yakının gözaltına alınarak işkence edildiğini kaydeden Zeyyat, gözaltına alınanların 12 saatin ardından bırakıldığını aktardı.

“4 bin dönüm alanın yakıldı”

Zeyyat, bin 500 dönümü ekili olmak üzere toplam 4 bin dönüm alanın yakıldığını ifade ederek, doğadaki canlı yaşamın katledildiğini vurguladı. Konuya ilişkin heyet olarak Lice Cumhuriyet Savcılığı ile görüştüklerini söyleyen Zeyyat, savcının kendilerine “Zararı devlet öder” dediğini ifade etti. Yangın sırasında yanan ormandaki canlıların bir daha geri getirilemeyeceğini aktaran Zeyyat, operasyon adı altında doğanın ve canlı yaşamın tahrip edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

/MA/

Benzer Haberler

Türkiye,İsrail’in işgal ettiğinden dört kat daha fazlasını işgal etmiş durumda

nupel haber

Endonezya’da 5,6 büyüklüğünde deprem

nupel haber

AP milletvekilinden Hasankeyf için Erdoğan’a çağrı

nupel haber

Kuraklık ve çölleşme her yıl 12 milyon hektar toprağı yok ediyor

nupel haber

Almanya’da geçen yıl 136 çocuk şiddet kurbanı oldu

nupel haber

Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi Almanya’da tedirginlik

nupel haber