HDP: Gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalı

HDP yaptığı yazılı açıklamayla gözaltına alınan ETHA muhabirleri ve İstanbul Sokakta Gazetesi’ni dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış, Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) yapılan polis baskınına ve gözaltına alınan gazetecilere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada ETHA’ya yapılan baskınla, AKP Hükümeti’nin özgür basına yönelik tahammülsüzlüğü bir kez daha gün yüzüne çıktığı belirtildi.
‘ETHA TEHDİTLERE RAĞMEN TAVİZ VERMEMİŞTİR’
ETHA’nın kurulduğu günden bugüne gözaltı, tutuklama, tehdit, saldırı ve benzeri birçok yıldırma yöntemine rağmen gazetecilikten vazgeçmemiş bir haber ajansı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “ETHA muhabirleri Suruç’ta, Cumartesi Annelerinin eylemlerinde, adliye koridorlarında, Kürdistan’da, fabrikalarda, inşaatlarda; yandaş medyanın gözlerini kapattığı, kulaklarını tıkadığı her yerde tüm tehditlere rağmen mesleklerinden taviz vermemiştir” ifadelerine yer verildi.
‘ETHA HABER YAZMAYA DEVAM EDECEKTİR’
Açıklamanın devamında şunlar aktarıldı: “Bu son gözaltı da ETHA’yı gazetecilikten vazgeçiremeyecektir. ETHA da özgür basın geleneğinin diğer tüm temsilcileri gibi haber yazmaya devam edecektir. Biz de gazetecilerin cezaevinde ya da sürgünde olmadığı bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz. İktidarın baskılarına, her türlü hak ve özgürlüğü ihlal eden uygulamalarına karşı birlikte mücadele edeceğiz. Bu kararlılıkla gözaltındaki gazetecilerin ve Atılım Gazetesi’nin eki İstanbul Sokakta Gazetesi’ni dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ESP Başkan Vekili Şahin Tümüklü ve SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeci’nin de aralarında olduğu ESP üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.”
/MA/