HDP’li Demirel’e 18 yıl hapis istemi

 Milletvekili olduğu dönemde dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklanan HDP’li Çağlar Demirel’in yargılandığı davada, 8,5 ile 18 yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin Anayasa’da yapılan geçici bir değişiklikle dokunulmazlıklarının kaldırılması sonrası 2015’te gözaltına alınarak tutuklanan HDP eski Milletvekili Çağla Demirel’in yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla Demirel’e verilen 7,5 yıl hapis cezası kararının İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmasıyla yeniden görülen davada dosyası 2 farklı dosya ile daha birleştirildi.

TARTIŞMA YAŞANDI

“Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılmak ihtara rağmen dağılmamak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla açılan davada, iddia makamının mütalaasını vermek istemesi ile Demirel’in savunma yapmak istemesi üzerine tartışma yaşandı.

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişimleri Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılan Demirel, suçlamalara ilişkin ve birleşen dosyalara ilişkin savunmasını yapmadığını ve iddia makamının esas hakkındaki mütalaasından önce tutuklu bulunduğu dosyadan savunma yapmak istediğini belirtti. Mahkeme, Demirel’e savunmasını yapması için söz verdi.

‘İKTİDARIN İSTEMİYLE YARGILAMA YAPILIYOR’

Demirel, kendisine yönelik suçlamaların siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu, söz konusu eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmaların aynısını Meclis kürsüsünde yaptığını ve yaptığı konuşmaların kürsü dokunulmazlığı kapsamında olduğunu vurguladı. Yargılamanın düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik olduğunu kaydeden Demirel, yargılanmasının temel nedeninin HDP’ye yönelik tasfiye süreci olduğunu anlattı. Yargılamanın iktidarın istemiyle yapıldığının altını çizen Demirel, söz konusu konuşmalarının suç unsuru taşımadığını, bunları o dönemde dile getirdiğini, şimdi de aynı düşünceleri savunduğunu aktardı.

ANA DOSYAYA EK 2 DOSYA DAHA DAHİL EDİLDİ

Demirel, birleşen 2 dosya hakkında bilgi sahibi olmadığını ve bunlara ilişkin savunma yapmak üzere süre istedi. Demirel, yargılamanın yüz yüze ilkesi doğrultusunda, savunmasını SEGBİS üzerinden değil mahkeme huzurunda yapmak istediğini yineledi.

Demirel’in savunmasının ardından birleşen dosyalara yönelik suçlamaları ve esas hakkında mütalaasını sunan iddia makamı, Demirel’in çeşitli dönemlerde katıldığı 10 etkinlik ve yaptığı konuşmalar ile sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımların “örgüt üyesi olmak” kapsamında olduğunu savundu.

2 AYRI SUÇLAMADAN CEZA İSTENDİ

Demirel’e yönelik “Örgüt propagandası yapmak”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılmak ihtara rağmen dağılmamak” suçlamalarının “Örgüt üyesi olmak” fiili kapsamında olduğunu belirten iddia makamı bu suçlardan ceza istemedi. İddia makamı,  Demirel’in “Örgüt üyesi olmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla 8,5 ile 18 yıl hapis arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

‘TÜM TALEPLERİMİZ MAHKEME TARAFINDAN REDDEDİLDİ’

Mütalaanın hukuka aykırı olduğunu ve kabul etmediklerini kaydeden avukat Reyhan Yalçındağ, şu ana kadar bütün taleplerinin mahkeme tarafından reddedildiğini belirterek, müvekkiline yönelik suçlamaların Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğuna dair örnekleri sıraladı. Müvekkilinin yaptığı konuşmaların kürsü dokunulmazlığı kapsamında olduğunu tekrarlayan Yalçındağ, savunmalarını yapmak için süre talep ederek müvekkilinin tahliyesini istedi. 

‘MÜVEKKİL TAHLİYE EDİLİRSE AKŞAM TEKRAR TUTUKLANACAK’

Avukat Mesut Beştaş ise duruşma başlarken müvekkilinin savunmasını yapmadan iddia makamının önceden hazırladığı mütalaasını tutanağa yapıştırmasının usul açısından sorunlu olduğunu dile getirerek, “İfadesi dahi alınmadan hazırlanmış mütalaanın bir sipariş belgesi olma ihtimalinin kim yok sayar?” diye sordu. Kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini sunmak üzere savunma için süre isteyen Beştaş, mahkemenin HDP eski Milletvekili Abdullah Zeydan’ın önce tahliye edilmesi itirazdan sonra tutuklanmasına karar vermesine atıfta bulunarak, “Mazallah müvekkil tahliye edilirse akşam tekrar tutuklanacaktır. Bu konuda HDP Milletvekili ile ilgili olarak sizin mahkemenin uygulaması önce serbest bırakmak, 3 saat sonrada, bizim bilmediğimiz sizin çok iyi bildiğiniz saiklerle karar alınmasıdır. Takdir mahkemenindir” dedi.

Mahkeme avukatların meclis tutanaklarının istenmesi ve tevsi tahkikat taleplerinin ile tahliye talebinin reddine karar vererek duruşmayı Ocak ayına erteledi.

/MA/