Hedef alınan eşbaşkanlık

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, hedeflerden birinin de eşbaşkanlık olduğunu söyledi. HDP’li kadınlar, kadınlara seslenerek ‘İrademize yönelik saldırılara karşı mücadeleye çağırıyoruz’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin açıklama yaptı. Jinnews’te yer alan haberde; açıklamada, belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerine kayyum atanması “zorbalık, darbe, irademize tecavüz” şeklinde değerlendirildi.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “ AKP-MHP koalisyonunun bu hamlesi, sadece erkek egemen savaş aklının gasp, el koyma, zorbalık, arsızlık, hakka tecavüz, iradeye saldırı gibi bütün özelliklerini birden sergilemekle kalmamış, en önemli kadın kazanımlarından biri olan eş başkanlığı da açıkça hedef tahtasına oturtarak, suç oluşturan eylem olarak en başta saymıştır. Kadınların erkek egemenliğine karşı yıllarca zorlu mücadeleler vererek elde ettikleri eşbaşkanlık kazanımını talimatla diye illegalize etmek, nereden geldiği belli değil diye karalamak ve kim seçmiş diye küçümsemek ne erkek-devlet aklının ne de kimsenin haddi değildir.”

‘Birlikte direnmek’

Ayrıca açıklamada; “Bu yapılan savaş aklının savaş hamlesidir. Kürtleri bölücülüktü deyip bir yandan milliyetçiliği kendi etraflarında toplamaya, bir yandan kendi kadın ajandalarına engel olacak kadın kazanımlarına yol vermemeye, bir yandan demokrasi ittifakını dağıtmaya, bir yandan sınır ötesi savaş için ortam hazırlamaya oynuyorlar. Bu çok yönlü provokasyonu boşa çıkartmanın tek yolu demokrasi ve özgürlük mücadelesine tutarlı bir şekilde hep birlikte sarılmak, algı operasyonlarına prim vermeden saldırılara karşı güçlü ortak tepkiler vermek, birlikte direnmektir. Kayyumların kadınlar ve kadın mücadelesi için ne anlama geldiğini hep birlikte yaşadık. Bu darbeye kadın ittifakını güçlendirerek, kadın mücadelesini yükselterek hep birlikte güçlü bir yanıt verebileceğimize inanıyoruz” denildi.

‘İtaat etmiyoruz’

Açıklama şöyle son buldu: “Biz sözümüzün arkasındayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Direneceğiz. Bütün kadın arkadaşlarımızı, kadın mücadelesi veren bütün kurumları ve halklarımızı eşbaşkanlık kazanımına ve o belediyeleri var eden kadın emeğine ve iradesine yönelik saldırılara karşı ses yükseltmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Kadın Daire Başkanı görevden alındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlığı görevine getirilen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, yaptığı açıklamada, 31 Mart seçimleri öncesinde örgütle irtibatlı ve iltisaklı olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan, seçimden sonra göreve gelen HDP’li Belediye Başkanı tarafından tekrar göreve iade edilen 29 memurun yeniden görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. 29 kentte bu sabah yapılan polis operasyonunda gözaltına alınanlar arasında bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selda Aydın Baran’ın da görevden uzaklaştırıldığı ifade edilen açıklamada, yine 2 başkanlık danışmanın da işine son verildiği belirtildi. Açıklamada, görevden uzaklaştırılan personel ile ilgili inceleme ve soruşturma işlemlerinin başlatıldığı kaydedildi.

‘Bizim mücadelemizle kazanıldı’

İçişleri Bakanlığının kararıyla atanan kayyumların yanı sıra 29 kentte yapılan ev baskınlarında aralarında belediye meclis üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişi gözaltına alındı. Belediyelere kayyum atanması ve sonrasında yaşananlara dair tepkiler de gelmeye devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Gülay Gün Bilici, “Biz biliyoruz ki bizim terör örgütleriyle bağlantımız yok, terörle bağlantısı olan iktidarın kendisidir. Bu ülke kendi içinde bir savaşa girmeyecektir. Bu ülkenin tüm halkları özgür birliktelik ve barış içinde bir yaşamı savunuyor ve savunmaya devam edecektir” dedi.

‘Parçası olmayacağız’

HDP İzmir önceki dönem İl Eşbaşkanı Semra Uzunok ise “DBP kadın sözcüsü arkadaşımız da gözaltına alındı. Bizler HDP olarak bu senaryonun bir parçası olmayacağız. Sesimizin yettiği her yerde olacağız. Diyarbakır Belediyesinin önünde oturan Beyaz tülbentli annenin de dediği gibi oyumuza sahip çıkacağız. Kürt halkının, bütün işçilerin, kadınların gelecek kaygısıyla beraber ortak mücadelesi ile kazanıldı büyükşehirler. Bunların bedelini ödetiyor AKP-MHP bloğu. Durdurulmazsa hayatın kendisine de bir kayyum atanmış olacak” diye ekledi.

/Yeni Yaşam Gazetesi /