İdlib boşalıyor

Son 2 ayda 450 bin kişi, son 2 günde ise 36 bin kişi İdlib’i terk etti. Bir strateji çerçevesinde İdlib adım adım boşaltılıyor. İdlib’ten ayrılanların bir kısmı Afrin’e, bir kısmı da Türkiye sınırı yakınlardaki kamplara yerleştiriliyor..
Esad güçleri ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle son 48 saatte İdlib’i 36 bin sivil daha terk etti. İdlib’den  ayrılanların bir kısmı Afrin’e yerleşiyor, bir kısmı da Türkiye sınırı yakınlarına göç ediyor.

Uluslararası toplumun dikkatlerinin Libya krizine çevrilmişdiği günümüzde İdlib’de ise bir yandan hava ve kara saldırıları, diğer yandan yoğun göç yaşanıyor.

İdlib adeta bir strateji çerçevesinde ağır ağır boşaltılıyor. İdlib’den ayrılanların bir kısmı Türkiye’nin iki yıl önce işgal ettiği Afrin’e yerleştiriliyor. Bir kısmı ise Türkiye sınırı yakınlarındaki kamplara gidiyor.

Esad rejimine bağlı güçlerinin ve Rus hava kuvvetlerinin saldırılarının arttığı İdlib’den son 2 günde yaklaşık 36 bin kişi daha yerinden edildi.

İnsan hakları kurumların verdiği bilgilere göre ise son 2,5 ayda İdlib’den göçe zorlanan sivillerin sayısı 450 bini buldu.

Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj’ın paylaştığı bilgilere göre, Daret İzze, Etarib, Hureytan, Hayyan, Anadan, Ayncara, Kasimiyye, Sellüm, Han Tuman, Han Asal, Kefer Naha Bara ve Ayn Cara’dan göçler sürüyor.

İdlib’deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alan ile altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil, sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor.

Saldırılardan kaçarak evsiz kalan ve temek yaşam malzemelerini yemin etmekte zorlanan binlerce aile, yardım bekliyor.

Siyasi gözlemciler 8 Ocak’ta Türkiye’ye giden Rusya Devlet Başkanı Putin’in Erdoğan’la görüşmesinde İdlib meselesinde bir uzlaşının sağlandığı ve İdlib’in ‘adım adım boşaltılmasının’ Türkiye tarafından kabul edildiğini ileri sürüyor.