Ikea’dan Çin’e büyük hamle

İsveçli hazır mobilya devi Ikea, Çin pazarında payını büyütebilmek için 1 yılda 1,4 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Ikea bu hamlesi ile ülkedeki çalışan sayısını 3000’den 17.000’e yükseltecek.

IKEA Çin Halk Cumhuriyeti’nde eski mağazaları yenilerken, çok sayıda yeni mağaza açmayı da planlıyor. Ikea, Çinli müşterilerin daha fazla alış veriş yapacağına güveniyor.

Çin pazarına 20 yıl önce giren Ikea’nın ülkede 27 mağazası var ve son yıllarda özellikle e-ticaret ve tek şubeli geleneksel mağazalarla rekabeti yüzünden satışları oldukça düşük seyrediyor.

Ikea yeni mağazalarını büyük şehirler yerine daha az nüfuslu şehirlerde açmayı planlıyor. Geçtiğimiz ay Henan eyaletinin başkenti Zengzhou’da açılan yeni Ikea önünde binlerce müşteri uzun sıralar oluşturmuştu. İsveçli hazır mobilya şirketi, Henan dışında Guiyang ve Hunan eyaletlerinde de mağaza açmayı planlıyor.

Financial Times’da yer alan habere göre Çin Halk Cumhuriyeti Ikea’nın dünyadaki 5. büyük pazarı durumunda. E-ticaret ve geleneksel mağazalar karşısında gerileyen satışları arttırmak isteyen Ikea İsveç dışındaki ilk ürün geliştirme merkezini Şangay’da açmıştı. Ikea ayrıca Çin’de dev mağazalar yerine daha küçük mağazalarda hizmet vermeyi planlıyor.

/medyascope/