İklim Değişikliği beklenenden erken ve şiddetli vuracak

Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü Genel Kurul çalışmaları kapsamında yarın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in liderliğinde yapılacak ‘İklim Değişikliği’ toplantısı öncesinde bilim adamları tarafından yayınlanan son rapor, iklim değişikliği tehlikesinin boyutlarını bir kez daha ortaya koydu.

BM Dünya Meteoroloji Organizasyonu (WMO) tarafından yarın başlayacak ‘İklim Değişikliği’ zirvesine sunulacak son raporda, küresel ısınmayla mücadele etme konusunda kararlaştırılan hedefler ile gerçekler arsındaki farklar tespit edildi.

Raporda yer alan bulgulara göre, iklim değişikliğinin etkisiyle eriyen buzullar deniz seviyesinde yükselmeye neden oluyor ve aşırı hava koşulları artıyor.

Bu nedenle küresel ortalama sıcaklığın, sanayi öncesi yıllardan (1850-1900) 1,1 santigrat derece daha artarak rekor kıracağı belirtildi. Raporda son beş yılın (2015-2019) insanlık tarihin yaşadığı en sıcak beş yılı olduğu kaydedildi.

Gençler durdurulamaz”

BM 74’üncü Genel Kurul çalışmaları kapsamında dün başlayan ‘Gençlik İklim Değişikliği Zirvesi’ bugün sona erdi. ‘Gençlik İklim Değişikliği Zirvesi’ne, iklim değişikliyle mücadelede farkındalık yaratmak için İsveç’te başlattığı Cuma eylemleriyle öne çıkan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg damgasını vurdu.

BM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan genç eylemci Thunberg, iklim değişikliği ile mücadele konusunda, genç kuşaklar olarak hükümetlere yeşil enerji ve çevre dostu tarıma yönelik ciddi politikalar oluşturmaları konusunda baskı ve uyarılarını sürdüreceklerini belirterek, “Gençler durdurulamaz” dedi.

İki gün süren zirvede gençlere hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanlar ve doğa arasında, insanlar ile yaşadıkları gezegen arasında ciddi çatışmalar yaşandığını, dünyadaki birçok insanı etkileyen bu durumun sürdürülemez olduğunu belirterek “ Acı çekecek, kaybedecek zaman yok. İklim değişikliğine yönelik mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeliyiz. “ dedi.

/VOA/