DÜNYA GÜNDEM

İngiliz Savunma Bakanlığından İran açıklaması

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İngiltere çok uzun süredir İran’ın bölgedeki istikrarı bozucu faaliyetleriyle ilgili kaygılarını açıkça ortaya koyuyor” ifadesi kullanıldı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutan yardımcısı İngiliz Tümgeneral Chris Ghika’nın, “bölgedeki İran tehdidinin artmadığı” yorumuna ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ghika’nın Irak ve Suriye’de IŞİD’le mücadeleye odaklanmış ABD öncülüğündeki koalisyon gücünün bir yetkilisi olarak konuştuğuna işaret edilerek, “Yorumları, günlük askeri operasyonlara dayalıdır ve odaklandığı tek konu da IŞİD’’i kalıcı bir şekilde yenilgiye uğratmaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Ghika’nın Pentagon’da verdiği brifingde, “Dünyanın bu bölümünde ABD ve koalisyon güçlerine yönelik bir dizi tehdit var. Her zaman oldu, bu nedenledir ki güçlerimizi korumaya dönük sağlam bir dizi tedbirimiz bulunuyor.” sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada, “İngiltere çok uzun süredir İran’ın bölgedeki istikrarı bozucu faaliyetleriyle ilgili kaygılarını açıkça ortaya koyuyor.” değerlendirmesi yapıldı.

CENTCOM’dan yalanlama

Ghika, dün video konferans yoluyla Pentagonda yaptığı açıklamalarda, “Irak ve Suriye’de İran destekli güçlerin artan bir tehdidi söz konusu değil. Onların varlıklarından haberdarız ve onlarla birlikte birçok grubu da izliyoruz çünkü içinde bulunduğumuz ortam bu.” açıklamasını yapmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, Ghika’nın değerlendirmeleri yalanlanmıştı.

CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, yazılı açıklamasında, “Koalisyon Komutanı Yardımcısının açıklamaları, ABD ve müttefiklerinin elindeki İran destekli güçlerin bölgedeki tehditlerine yönelik istihbaratla ters düşüyor.” ifadelerine yer vermişti.

/Ajans/

Benzer Haberler

İstanbul’da belirsizlik devam ediyor: İki aday da ‘ben kazandım’ diyor

Kabaoğlu : Yargı bağımsızlığı ve adil yargılama prensibi hiçe sayıldı

nupel haber

Diyarbakır Barosu’ndan polis şiddetine suç duyurusu

nupel haber

Sinan Ok: Türkiye’de işsizlik krizi yeni başlıyor

Sinan Ok

Avrupa Birliği’ne yeni liderler geliyor

nupel haber

Salih Mûslim: Pêdivîye Turkîya hizr a xwe biguhere

nupel haber