Irak ordusu şehirlerden çekiliyor

An Iraqi army soldier stands guard duty while Iraqi army soldiers from the 9th Mechanized Division pass through a highway checkpoint in Mushahada, Iraq, while en route to Camp Taji, Iraq, May 18, 2006. (U.S. Navy photo by Photographer's Mate 1st Class Michael Larson) (Released)

Irak ordusunun şehir merkezlerinden çekilmeye hazırlandığı ve güvenliği polis ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı diğer güçlere devredeceği bildirildi.

Irak Savunma Bakanı Necah Şemeri ile Federal Polis Komutanı Binbaşı Şakir Cevdet’in, ordu birliklerinin şehirlerden şekilmesi ve güvenlik kontrolünün devrini görüştüğü belirtildi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Savunma Bakanlığı, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı ve Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin talimatının yerine getirilmesi için konunun İçişleri Bakanlığı’yla görüşüldüğünü duyurdu.

DAİŞ’le savaş ve güvenlik durumunun kötüye gitmesi nedeniyle Irak ordusu şehir merkezlerine girmişti. Örgütün ele geçirdiği şehirler geri alınsa da ordu hala şehirlerdeki varlığını koruyor.

Geçtiğimiz haftalarda Abdulmehdi, Haşdi Şabi güçlerinin de orduya bağlanıp ofislerinin kapatılması talimatı vermişti.

/k24/