DÜNYA GÜNDEM

İran Deyr-i Zor’a düzenlediği füze saldırısının videosunu yayınladı

İran Devrim Muhafızları dün, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin İran’dan Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor’a fırlatılan balistik füzeleri denetlediği bir video kaydı paylaştı.
Görüntüler, IŞİD mevzilerinin İran tarafından hedef alınmasının ikinci yıldönümünde paylaşıldı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığı video kaydında, Süleymani’nin Kirmanşah ve Kürdistan’daki Devrim Muhafızları üssünden Deyr-i Zor’a füze fırlatma sürecini operasyon odasından denetlediği görülüyor.

Görüntülerde ayrıca Süleymani’nin bilgisayar üzerinden drone uçaklarını ve karadan karaya orta menzilli Zülfikar füzelerinin konumlarını radardan izlediği de yer alıyor.

Söz konusu füze saldırısı, IŞİD’e bağlı 5 İranlı militan tarafından 2017’nin haziran ayında gerçekleştirilen ve 50 kişinin öldüğü saldırıya karşılık olarak yapıldı. Bu, İran’ın düzenlediği ilk saldırıydı.

Devrim Muhafızları geçen yıl orta menzilli Zülfikar ve Kıyam füzeleri ile 550 kilometre uzaklıktaki Fırat’ın doğusundaki hedefleri vurdu. Daha sonra yapılan füze atışlarının bazıları başarısızlıkla sonuçlandı ve İran topraklarına düştü.

Devrim Muhafızları’nın Füze Birim Komutanı yaptığı açıklamada kuvvetlerinin 4 füze ateşlediğini duyurdu.

Drone uçuşlarının ve ilk saldırının yapıldığı operasyon odasının İran’da olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Fakat İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri füzelerin fırlatılmasının ardından yaptığı açıklamada ilk drone saldırısının İran topraklarından yapılmadığını söyledi.

Bakıri, geçen yıl 1 Ekim’de yaptığı açıklamada drone ve geniş çaplı füze operasyonlarının, ülke sınırlarındaki düşmanlara yönelik ilk saldırı olması nedeniyle büyük önem taşıdığını kaydetmişti.

İran’ın füze saldırılarının kayıtlarını Amerika’yla gerilimin yükseldiği bir süreçte yapması dikkat çekti…
/Ajans/

Benzer Haberler

Prof. Dr. Koçer Birkar’a ‘Altın Halk Ödülü’

nupel haber

İzmir:“Sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılsın”

nupel haber

Rusya: Suriye’de siyasi çözüm için vakit geldi

nupel haber

Somali: Türk mühendise bobalı saldırı

nupel haber

İstanbul Bilgi Üniversitesi satıldı

NASA uzay turizme başlıyor

nupel haber