IŞİD’in yaktığı kütüphane yeniden açılıyor

IŞİD’n işgal günlerinde yaktığı Rakka kent kütüphanesi yeniden açılıyor. Kütüphane için şu ana kadar 7 bin kitap topladı.

Suriye’nin önemli kültür merkezlerinden biri konumundaki Rakka, IŞİD’in işgali döneminde büyük yıkım yaşadı. Örgütün saldırıları sonucu birçok tarihi ve kültürel bina yıkılırken, 100 bin kitabın bulunduğu kent kütüphanesi de yakıldı.

‘Bana bir kitap ver’ kampanyası

Kentin özgürleştirilmesinin ardından yeniden inşa çalışmaları devam ederken, kent kütüphanesinin inşası için de çok yönlü bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Rakka Kültür Merkezi tarafından kütüphaneyi yeniden açmak için başlatılan ‘Bana bir kitap ver’ kampanyasıyla binlerce kitap toplandı.

Toprağa gömülen kitaplar kütüphaneye teslim edildi

IŞİD’İn işgali döneminde kitaplarını toprağa gömerek saklayan okurlar, başlatılan kampanya çerçevesinde kitaplarını kütüphaneye teslim etmeye başladı. Kütüphane kurma çalışmalarını sürdüren Kültür Merkezi çalışanlarından Hemze El-Hemzawî, şu ana kadar 7 bini aşkın kitap topladıklarını belirterek, “Kitapları arşivleme çalışmaları sürdüğü için şu an dışarıya veremiyoruz. Ancak isteyen kütüphaneye gelip kitap okuyabilir” dedi.

/anha/