Işık: Selden zarar gören köylüler için ne yapıldı?

HDP Muş Milletvekili Av. Mensur Işık, Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Bostankaya Köyü’nde 4 Temmuz’da etkili olan sağanak yağışın ve 13 Temmuz günü de Aktuzla ile Adaksu Köyü’nde etkili olan sağanak yağış nedeniyle köylülerin yaşadığı mağduriyetleri Meclis gündemine taşıdı.

- Reklam -

Sel felaketlerinde hasarı azaltacak gerekli önlemlerin alınması için daha önce defalarca dile getirilmesine rağmen gerekli ve yeterli şekilde önlemlerin alınmadığını hatırlatan Muş Milletvekili Mensur Işık, yurttaşların yaşadığı mağduriyetlerin acil olarak çözülmesi gerektiğini belirtti.

Işık’ın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede şu sorulara yer verdi:

 1. Malazgirt ilçe merkezi ve başta Bostankaya Köyü’nde olmak üzere diğer köylerde  yaşanan sel felaketinden kaynaklı, mağduriyet yaşanan yerlerde gerekli hasar tespit çalışmaları yapılmış mıdır, yapılmışsa raporun içeriği nedir?
 2. Bostankaya köyünde telef olan yaklaşık onlarca büyükbaş hayvan sahiplerinin mağduriyetleri giderildi mi? Giderilmediyse gidermeyi düşünüyor musunuz?
 3. Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Aktuzla Köyü ve Adaksu Köyünde sel felaketinden ötürü mağduriyet yaşayan yurttaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mı?
 4.  Malazgirt ilçesine bağlı köylerde toplam ne kadar tarım alanı hasar görmüştür?
 5. Sel felaketi nedeniyle evi, ürünü sular altında kalan, hayvanları telef olan vatandaşlarımızın kredi, elektrik ve su borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi konusunda bir adım atılacak mıdır?
 6. Sel felaketinden zarar gören çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarını ötelemeye yönelik bir çalışma var mıdır?
 7. Geçmiş yıllar içerisinde Muş’un birçok yerinde yaşanmış benzer sel ve dere taşkınlarına karşı önlem alınmamasının gerekçeleri nelerdir?
 8. Varto ilçe merkezinde yer alan Hoşan Deresi’nin yoğun yağmur sonucunda oluşan su taşkınlarına kalıcı bir çözüm için Devlet Su İşleri tarafından yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
 9. İl Afet ve Acil Müdürlüğünde gerekli teknik ve eleman yetersizliğinin gerekçeleri nelerdir? Yetersizliğin giderilmesine yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
 10. Hoşan Dere yatağının kapasitesinin yetersiz yapılmasının gerekçesi nedir? Bu konuda ihmali olan kamu görevlileri hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?
 11. Olası yeni sel felaketlerinin yaşanmaması için başta dere yataklarının ıslah edilmesi olmak üzere, risk taşıyan bölgelerdeki yerleşim yerlerin taşınması ve taşkınları önlemeye yönelik altyapı çalışmaları konusunda hangi önlemler alınacaktır?

 

- Reklam -
gumgumok.com

gündem

İsrail’den Şam’ın güneyindeki rejim ordusuna hava saldırısı

İsrail’e ait savaş uçakları ve helikopterleri, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde konuşlu Esad rejimi ordusu hedeflerine saldırı düzenledi. İsrail Ordu Sözcüsü...

Askerlik yaparken öldürülen er Osman’ın babası konuştu

“Tehdit ediliyorum” dedikten sonra öldürülen er Osman Özçalımlı’nın babası Ahmet Özçalımlı, oğlunun öldürüldüğünü ve bundan kendisini arayan komutanın sorumlu...

Hindistan sokağa çıkma yasağı ilan etti

Hindistan hükümeti, Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasının birinci yıl dönümünde olası protestoları engellemek için bölgede iki günlük sokağa çıkma...

İsrail’den Şam’ın güneyindeki rejim ordusuna hava saldırısı

İsrail’e ait savaş uçakları ve helikopterleri, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde konuşlu Esad rejimi ordusu hedeflerine saldırı düzenledi. İsrail Ordu Sözcüsü...

Hakan Tahmaz: Fikri Sönmez’in Bilinmeyen Hikayesi

“Terzi Fikri öyle bir giysi dikti ki Fatsa’ya O Gürcü öyle bir gürledi ki arkadaşlarıyla Noktalar, noktalı virgüller, askeri operasyonlar Kimseler çıkaramaz Fatsa’nın sırtından, Emek hakkının sımsıcak...

Onur Kaya: Sînemaya Kurdî hebûna xwe li ser ziman û jiyana Kurdan ava dike

Sînemaya Kurdî hebûna xwe li ser ziman û jiyana Kurdan ava dike. Divê mirov têkîliya gelê Kurd û Sînemaya Kurdî, li ser van bingehan...

Askerlik yaparken öldürülen er Osman’ın babası konuştu

“Tehdit ediliyorum” dedikten sonra öldürülen er Osman Özçalımlı’nın babası Ahmet Özçalımlı, oğlunun öldürüldüğünü ve bundan kendisini arayan komutanın sorumlu olduğunu belirtti. İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde...

Hindistan sokağa çıkma yasağı ilan etti

Hindistan hükümeti, Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasının birinci yıl dönümünde olası protestoları engellemek için bölgede iki günlük sokağa çıkma yasağa ilan etti.   Hükümet kararnamesi ile...

ilgili olabilecek haberler