İsveç: Avrupa Parlamentosu için Kürt kadın aday

İsveç Hristiyan Demokratlar Partisi, Avrupa Parlamentosu seçimleri için Suheyla Furş isimli Kürt bir kadını aday gösterdi.

1993 yılından beri İsveç’te yaşayan Suheyla Furş’un İsveç’in Boras kentinde düzenlediği seçim kampanyası etkinliğine Hristiyan Demokratlar Partisi Başkanı Ebba Busch Thor da katılarak destek verdi.

Avrupa Parlamentosu üyesi olması durumunda Kürtlerin sesi olacağını söyleyen Suheyla Furş, sivil toplum alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra kurmuş olduğu kadın teşkilatıyla biliniyor.

2010 yılında İsveç Hristiyan Demokratlar Partisi üyesi olan Furş K24’e yaptığı açıklamada, “Babama yapılan işkenceleri unutacak değilim. Dayımın, amcaoğlumun şehit edilmesini nasıl unutabilirim. Bana oy verilmesini istiyorum. Şehit aileleri için, DAİŞ esir aldığı kimselerin hakları için, anne ve babası ölmüş çocuklarının sesinin Avrupa Parlamentosu’nda yükselmesi için. Onların sesini yükseltmek istiyorum” dedi.

İsveç Hristiyan Demokratlar Partisi Başkanı Ebba Busch Thor ise K24’e yaptığı açıklamada, “Suheyla’nın eşitlik ve insan hakları alanında yaptığı çalışmaları unutamayız. O bir çok konuda gözle görülür bir örnek. Avrupa Parlamentosu’nda böyle parlamenterlere ihtiyacımız var. Yüksek bir oyla seçilmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu seçimleri içerisinde bulunduğumuz ayın 26’sında yapılacak.

Yazdığı bir roman dolayısıyla İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf tarafından tebrik edilen Suheyla Furş, sivil toplum alanında yaptığı çalışmalarla, İsveç’te cesur bir Kürt kadını olarak tanınıyor.

/k24/