İyad Allavi: Haşdi Şabi lağvedilsin


Irak Ulusal Koalisyon Başkanı İyad Allavi, Irak’ın sivil bir devlete dönüşmesi için Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin lağvedilmesi gerektiğini söyledi.

Al Hurra Iraq’a konuşan İyad Allavi, “DAİŞ’in yenilgisi ve kazanılan zaferden sonra Haşdi Şabi’nin görevi sona erdi. Şimdi lağvedilmesinin ve Irak’ın bir sivil devlete dönüşmesine kapı aralamanın vaktidir” dedi.

Irak ordusunun da disipline edilmesi gerektiğini vurgulayan Allavi, bu şekilde dış desteğe ihtiyaç duyulmadan ülkede huzur ve güvenliğin sağlanabileceğini kaydetti.

Allavi’nin sözleri, Haşdi Şabi’nin Irak’taki ABD güçlerinin çekilmesi için tehditlerde bulunduğu bir sürece denk geldi.

İran destekli Haşdi Şabi, ABD güçlerinin Irak’ta “işgalci” olduğunu öne sürerek ülkeden çıkmasını istiyor. Haşdi Şabi’nin parlamentodaki siyasi temsilcileri de bu yönde bir yasa çıkarma çalışmaları yürütüyor.

2014 yılında DAİŞ’in Irak’ta birçok bölgeyi ele geçirmesi üzerine Iraklı Şii dini lider Ali Sistani’nin çağrısı üzerine kurulan Haşdi Şabi, 26 Kasım 2016’da parlamentoda çıkarılan yasayla, resmi statüye kavuştu ve Irak savunma gücünün bir parçası haline geldi.

Resmi olarak Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı sıfatı taşıyan Irak Başbakanı’nın komutasında olmasına rağmen, Haşdi Şabi’ye bağlı bazı gruplar, İran’a olan yakınlıkları dolayısıyla kendi başlarına hareket ediyor.

/k24/