Karayılan: Katliamlar Davutoğlu’na rağmen yapıldı

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, ellerindeki bilgi ve belgelere göre; Dolmabahçe Mutabakatı’nı reddeden Erdoğan’ın, ‘dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na rağmen katliamlar yaptığını’ söyledi.

“Bizim de elimizde belli bazı belge ve bilgiler vardır” diyen Karayılan, Amed, Suruç ve Ankara Garı katliamlarının, bir proje ve plan olarak bizzat Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yapıldığını iddia etti.

Denge Welat radyosuna açıklamalarda bulunan Karayılan, konuyla ilgili şunları söyledi:

”Dolmabahçe Mutabakatı, Türkiye’de Kürt sorununun çözümünde gelinen son aşamaydı ama Erdoğan, başkanlık hayalleri için savaşta karar kıldı ve reddetti. Savaşı geliştirmek, toplum içinde kutuplaşma yaratmak ve şovenizmi şahlandırmak için elinden gelen ne varsa yaptı. İşte eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsettiği bunlardır.

İlkin HDP’nin Amed’deki mitinginde bir bomba patlattılar, sonra Suruç Katliamı, ardından Ankara Garı’ndaki katliam. Belki bunu bazı DAİŞ’liler eliyle yaptırdılar ama bir proje ve plan olarak bizzat Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yapıldı.

Erdoğan’ın Davutoğlu’nu aşarak ona rağmen yaptığı önemli şey; şehir direnişleri süreci ve özellikle de Cizre’deki katliamlardır. Bu bizzat Erdoğan’ın talimatıyla ve MİT eliyle yapılmıştır. Hatta MİT Müsteşarı Hakan Fidan, generallere, ‘HDP’nin önerisi Saray tarafından kabul edilmedi, talimatı açıktır ve uygulanmalıdır’ diyor ve o katliam yapılıyor. ”

/ANF/