Kürt genci öldürüp görüntüsünü annesine gönderdiler

Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) mensupları Rojava’da Kürtlere karşı insanlık suçu işlemeye devam ediyor.

Rudaw’da yer alan habere göre, SMO mensupları Kürt aileleri tehdit ederek zorla para alıyor, ev ve iş yerlerini yağmalıyor.

Rojavalı Kürt kadın Şara Seydo, oğlunun Serekaniye’de SMO mensupları tarafından öldürüldüğünü ve kanlar içinde yerde yatan cesedinin görüntüsünü de yine SMO mensupları tarafından kendisine gönderildiğini söyledi.

O anları anlatan acılı anne bunu yapanları (SMO mensupları) asla affetmeyeceğini söyleyerek, “oğlumla konuştuk Kimlik kartı ile çocuklarını almaya gideceğini söylemişti. Ama Sere Kaniye ulaştığında önünü kesip durdurmuşlar. Üç arkadaşı ile birlikteydi, aracı kullanan şoförle birlikte hepsini öldürüp daha sonra da fotoğraflarını atılar bana gel oğlunun cesedini al ki bizi affedesin, ben de onlara siz benim oğlumu öldürdünüz sizi nasıl af ederim dedim” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) geçtiğimiz hafta yayınladığı rapor Rojava’da yaşananları doğrular vaziyette.

Serekaniye’de mütevazı bir işletmesi sahibine SMO tarafından gönderilen başka bir görüntüde ise, adamın işyerini 10 bin dolar karşılığında yakmayacaklarını ifade ettikleri görülüyor.

Serekaniye’den göç etmek zorunda kalan Teymur Efdeki adında başka bir Rojavalı, 500 Kürtçe kitabını yaktıklarını söyledi.

SMO  mensuplarının Kütüphaneye girerek Kürtleri tanımadıklarını söylediklerini ifade eden Teymur Efdeki, “Kitaplar bizim kültürel ve fikirsel değerlerimizdi. Kütüphaneye girdiler ve biz Kürtleri kabul etmiyor ve tanımıyoruz dediler. Bunların yaptığı bir işgaldir bu işgal de her yönüyle bir ihlaldir. Bu tür barbarlığı yapmak için her zaman hazırlar. Bunlar çete Humus, Halep ve diğer yerlerden gelerek Türkiye’ye hizmet ediyorlar” diye konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye’nin 9 Ekim’de askeri harekât başlattığı Rojava’da Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarının, sivilleri yargısız infaz ettiklerini, yağmalama ve Kürtlerin evlerine dönmelerine engel olmak gibi savaş suçları işlediklerini duyurmuştu.

/rudaw/