TEKNOLOJİ

Kürtçe öğrenen Google Asistan şimdi daha da akıllı

Google, yazılımcılar için San Fransisco’da gerçekleştirdiği Google I/O toplantısında Dublex ve Google Asistan’ın yeni özellikleri tanıttı.

Google, telefonlar için Google Asistan kullanılırken, web için de Duplex’in geliştirildi. Google koordinasyon içinde çalışan bu iki teknolojinin sunduğu avantajları açıkladı.

Ayrıca Google Asistan ve Dubex şuan Kürtçe’nin Kurmanci lehçesini öğrenme aşamasında, Soranice’yi öğrenmesi için ise planlamalar yapılıyor.

Artık kişisel bir asistan gibi davranabilen Google Asistan, Dublex sayesinde bizim adımıza telefon görüşmesi yapabilir, kuaför randevusu veya akşam yemeği rezervasyonu ayarlayabiliyor.

Geliştirilen bu yeni özellikler sayesinde sesli komutların yanı sıra yapay zeka teknolojisi sayesinde maillerinize bakarak seyahat tarihlerimiz, araç tercihimiz gibi bilgileri analiz edecek ve bizim adımıza doğru rezervasyonları gerçekleştirebilecek.

Google I/O’da konuşan Google CEO’su Sundar Pichai, bu teknolojileri anlatırken, araç kiralama örneğini gösterdi.

Google Asistan yaklaşan seyahatleri kendiliğinden taradı, saat, tarih,  konum gibi verilerden yola çıkarak kiralanabilecek araçları gösterdi. Araba tipi, rengi gibi verileri doldurmak için önceki kiralama bilgilerinden faydalandı. Ve gerekli kiralama işlemlerini gerçekleştirdi.

Google I/O nedir?

Google I/O, California’da Google tarafından düzenlenen yıllık geliştirici konferansıdır.

2008’de başlayan I/O konferansı, Google yürütme ekibi tarafından organize edilyor. I/O, “I” ve “O” İngilizce input/output, yani giriş/çıkış kelimelerini olduğu gibi “Innovation in the Open”, yani “Açık Yenilik” anlamına da gelmektedir.

Benzer Haberler

Samsung’dan sürpriz bomba! Galaxy Fold

nupel haber

Ulefone Power 3L tanıtıldı

Çin ‘yapay güneşi’ tamamlamak üzere

Japonya uçan araba dönemine hazırlanıyor

nupel haber

iPhone’lar Çin dışında üretilebilecek

nupel haber

Apple Watch bağımsızlığını ilan ediyor

nupel haber