TEKNOLOJİ

Kürtçe öğrenen Google Asistan şimdi daha da akıllı

Google, yazılımcılar için San Fransisco’da gerçekleştirdiği Google I/O toplantısında Dublex ve Google Asistan’ın yeni özellikleri tanıttı.

Google, telefonlar için Google Asistan kullanılırken, web için de Duplex’in geliştirildi. Google koordinasyon içinde çalışan bu iki teknolojinin sunduğu avantajları açıkladı.

Ayrıca Google Asistan ve Dubex şuan Kürtçe’nin Kurmanci lehçesini öğrenme aşamasında, Soranice’yi öğrenmesi için ise planlamalar yapılıyor.

Artık kişisel bir asistan gibi davranabilen Google Asistan, Dublex sayesinde bizim adımıza telefon görüşmesi yapabilir, kuaför randevusu veya akşam yemeği rezervasyonu ayarlayabiliyor.

Geliştirilen bu yeni özellikler sayesinde sesli komutların yanı sıra yapay zeka teknolojisi sayesinde maillerinize bakarak seyahat tarihlerimiz, araç tercihimiz gibi bilgileri analiz edecek ve bizim adımıza doğru rezervasyonları gerçekleştirebilecek.

Google I/O’da konuşan Google CEO’su Sundar Pichai, bu teknolojileri anlatırken, araç kiralama örneğini gösterdi.

Google Asistan yaklaşan seyahatleri kendiliğinden taradı, saat, tarih,  konum gibi verilerden yola çıkarak kiralanabilecek araçları gösterdi. Araba tipi, rengi gibi verileri doldurmak için önceki kiralama bilgilerinden faydalandı. Ve gerekli kiralama işlemlerini gerçekleştirdi.

Google I/O nedir?

Google I/O, California’da Google tarafından düzenlenen yıllık geliştirici konferansıdır.

2008’de başlayan I/O konferansı, Google yürütme ekibi tarafından organize edilyor. I/O, “I” ve “O” İngilizce input/output, yani giriş/çıkış kelimelerini olduğu gibi “Innovation in the Open”, yani “Açık Yenilik” anlamına da gelmektedir.

Benzer Haberler

POS cihazları dijitalleşiyor

iPhone ekrandan parmak izi okuyucu ile geliyor!

nupel haber

SpaceX’in roketi güvenlik testinde patladı

nupel haber

Nesnelerin İnternetini kullanmayan işletmeler rekabette geriye düşecek

nupel haber

Drone artık organ da taşıyor

nupel haber

Einstein’ın Hitler’i anlattığı mektubu 134 bin dolara satıldı