Kuzey Doğu Suriye heyetinden HDP’ye ziyaret

Kuzey-Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi’nde yer alan bazı siyasi partilerin temsilcilerinin ve PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen’in de içerisinde yer aldığı heyetin Başurê Kürdistan’daki görüşmeleri sürüyor. Heyet, HDP Hewlêr Temsilciği’ni ziyaret etti.

Heyet HDP yetkilileri tarafından karşılandı. Karşılama ardından görüşmeye geçildi. Basına kapalı gerçekleşen ikili görüşme ardından Suriye Demokratik Partisi Başkanı Cemal Şêx Baki ile HDP temsilcilerinden Müzeyyen Güneş görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

Cemal Şêx Baqî, “Görüşmede Kürdistan’ın genel durumu ile özellikle Rojavayê Kürdistan’ın durumunu ele aldık. Yine Türk devletinin vahşeti ve işgal saldırılarını değerlendirdik. Bu konular hakkında ortak görüş birliğine vardık” dedi.

Müzeyyen Güneş ise, “Bu görüşmeyi ulusal birliğin kurulması açısından önemli bir adım olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kuzey-Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Hewlêr’de KDP ile bir araya geldi. Basın mensuplarının görüşmeyi izlemesine izin verilmedi.

/rojnews/