DÜNYA GÜNDEM

Merkel : Milliyetçilik Avrupa projesiyle uyuşmuyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yaptığı konuşmada, milliyetçiliğin Avrupa projesinin düşmanı olduğunu dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) muhafazakar milletvekillerini çatısı altında toplayan Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) seçim mitingine katılan Merkel Hırvatça, “Barışın, özgürlüğün ve refahın Avrupasını destekleyin” çağrısında bulundu. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e giden Merkel, vatanseverliğin ortak bir Avrupa inşa etme süreci ile uyuşmadığını dile getirdi.

Weber: Popülistlerle mücadele edeceğim

Avrupa Parlamentosu seçimlerine, Avrupa Halk Partisi’nin liste başı adayı olarak katılan Manfred Weber de, Merkel ile birlikte söz konusu etkinliğe katılan isimlerdendi. Weber’e destek veren Merkel “Manfred Weber’in kendi ülkesini seven ve Avrupa Birliği içinde ülkesini seven herkesi anlayan biri olduğu için güçlü bir Avrupalı olabileceğini” dile getirdi. Daha sonra kürsüye gelen Weber ise milliyetçilere ve popülistlere karşı mücadele edeceğini ifade etti.

Weber, İtalyan Başbakan Yardımcısı Salvini ve Fransız Le Pen gibi aşırı sağcı siyasetçilere yönelik olarak da “Avrupa’da inşa ettiklerimizi yıkmak istiyorlar” söyleminde bulundu. Avrupa’nın farklı kimliklerle zenginleştiğini vurgulayan Weber, “Milliyetçilerin, bu kimliklerin arasını açmasına müsaade etmeyeceğim” dedi.

/ajans/

Benzer Haberler

Ayvalıtaş davası: Savcı sanıkların beraatını istedi

nupel haber

Barzani Erdoğan ile görüşmek üzere İstanbul’a gitti

nupel haber

Putin Amerika’yla ilişkiler giderek kötüleşiyor

nupel haber

Leyla Güven taburcu edildi

nupel haber

Güvenli Bölge konusunda ABD ve Türkiye’nin amaçları farklı

nupel haber

Ayhan Bilgen: 5 gündür mazbatalarımızı alamıyoruz

nupel haber