MSD: Türkiye Serêkani’de yasaklı silah kullandı

Suriye Demokratik Meclisi(MSD) Türkiye ordusunun Rojava Kürdistanı’na yönelik harekatında bazı bölgelerde ‘yasaklı silah’ kullandığını ve savaş suçu işlediğini açıkladı.

MSD Eş Başkanı Emine Omer, Qamışlo kentinde bugün Rojava Kürdistanı özelde ise Serêkanî’de yaşanan sivillerin durumuna ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

MSD Eş Başkanı HSD’nin Türkiye ile ABD arasında varılan ‘ateşkes’e uyduğunu ancak TSK ve Türkiye destekli silahlı grupların saldırılarının devam ederek teşkesi ihlal ettiğini belirtti.

MSD Eş Başkanı Emine Omer ayrıca Türkiye’nin Serêkanî kentinde uluslararası toplumun yasakladığı silahları kullanarak savaş suçu işlediğini dile getirdi.

MSD’li yetkili Türkiye’nin şimdiye kadar sürdürdüğü harekatta, 22’si çocuk  235 sivilin hayatını kaybettiği ve 300 sivilin ise yaralandığını kaydetti.

Öte yandan  TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Foza Yusîf, bağımsız uluslararası uzman bir ekibin, yasaklı silahların kullanılıp kullanılmadığını netleştirmek için  bölgede yaralı ve yaşamlarını yitirenler üzerinden inceleme yapma çağrısında bulundu.

AF Örgütü İddiasına Türkiye’den yanıt

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü de yayınladığı raporunda ‘Rojava’da yasaklı silahların kullanıldığı’ iddialarına yer vermiş ve araştırma talep etmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise yazılı bir açıklama yayınlamış AF Örgütü’nün iddialarını reddetmişti…