Mûsa Dojender: Mitolojik şifreler ışığında ‘ilk cinayet’

Mitolojiler, bilinen tanımların dışında ayrıca hakikatleri şifreleyerek gelecek kuşaklara ulaştıran aktarım metodu olarak da işlev görmüştür.

- Reklam -

Şifreleri çözenler, hakikatin sırlarına vakıf olmuşlar, çözemeyenler ise aktarılan şekli halleriyle binlerce yıldır tartışmaya ve anlamaya devam ediyorlar.

 Adem’in oğulları Habil ile Kabil’in hikayesini tüm mitolojik ve teolojik kaynaklar aynı şekilde anlatır. Kabil’in Habil’i öldürdüğünü ve tarihe geçen “ilk cinayeti işlediğini ve kardeş katili” oldugunu yazmaktadır. İnsan türü olarak bu mitolojik anlatımı bilmeyenimiz yok gibidir.

 Bu mitolojik-teolojik anlatıma yönelik simdiye kadar iki türlü yorum yapılmıştır.

 İlki:

Önceden oluşturulmuş düzen gereği (ki bu düzen de Tanrının emriyledir) Kabil’in ikizi olan kızkardeşi ile Habil’in evleneceği ve aynı düzen gereği Kabil’in de Habil’in ikizi olan kızkardeşi ile evleneceği ve fakat ikizi olan kızkardeşinin güzelliğine vurulan Kabil’in kıskançlık krizine girdiği ve Habil’i bu nedenle öldürdüğü şeklindedir.

 İkinci yorum da şöyledir:

Kabil’in çiftçi, Habil’in çoban olduğunu, bir meseleden dolayı ikisinin de Tanrıya adak adadığını, Kabil’in o yılki hasadini ve Habil’in de o yıl doğacak kuzularını adadığını, yılın sonunda Habil’in adağının Tanrı tarafından kabul edildiğini ve bu yüzden de Kabil’in “Tanrının neden kendi hasadını değil de Habil’in kuzularını tercih ettiğini ve Tanrının böyle yapmakla Habil’i daha çok sevdiğini ve değer verdiğini ve böylece Adem’in varisi olarak onu işaret ettiğini” düşünerek kıskançlık gösterdiği ve kardeşini bu yüzden öldürdüğü şeklindedir.

Mitolojiler ve teolojik aktarimlar bizlere birşeyler anlatırlar. Çözümlersek, doğru yolda ve kazasız yürüme imkanı elde ederiz. Anlamazsak, habire patinaj yapar ve birbirimizi yeriz.

Binlerce yıldır tartıştığımız ve doğru bir karara varamadığımız icin birbirimizi yediğimiz bu konu gibi.

Kabil-Habil meselesinde çözümlememiz ve anlamamız gereken önermemiz şudur:

Kabil, Homo Sapiens’tir. Habil, Homo Neandertal’dir. Sapiens İnsan, Neandertal İnsanı öldürmüştür. Daha ileri bir çözümleme önermesi olarak; Sapiens İnsan, Neandertal İnsani soykırıma uğratmış ve etnik temizlik yapmıştır.

Buna gezegenimizdeki ilk planlı etnik temizlik harekatı demek yerinde ve gerçekçi olabilir.

Habil’in öldürülmüş olması ile gezegenimizdeki Homo Neandertal türünün artık yok edildiği söylenmektedir. Sapiensin soykırım savaşında Neandertallerden ancak yüzde 3-5 arasında bir nüfusun geride kalabildiği ve onların da Sapiens türüne uyum becerisi gösterdiği için kurtulduğu yönündeki bilimsel verileri de ekleyelim. 

Tarihten anladığım kadarıyla Sapiensin Neandertal’lere uyguladığı soykırım operasyonu 150 bin yıl boyunca aralıksız devam etti. Muhtemelen 40 bin yıl önce Homo Neandertal türünden direnç gösteren kalmadığı için bu soykırım süreci de tamamlanmış oldu.

Yine tarihten anladigim kadarıyla bu “ilk cinayet”, tahminen 200 bin yıl önce Doğu Afrika’nın verimli, sulak alanlarında başladı. Öngörüm o ki, Habil Doğu Afrika kıyılarının en verimli yerinde öldürülmüştür.

Mitolojilerde ve teolojik kaynaklarda geçtiği şekliyle birebir bakıp iki kardeşin kıskançlık kavgası olarak değerlendirmek ciddi bir yüzeysellik olduğu kadar, hem büyük bir hata ve hem de mitolojilerin ve de teolojinin ruhunu anlamamak olacaktır.

Kaldı ki önermemiz doğru ise zaten iki kardeş değil, kuzenlerin savaşına dikkat çekmiş oluyoruz. Kastedilen iki kişinin (iki kardeşin) kavgası değildir. İki insan türünün; Sapiens ile Neandartel’in savaşıdır. İki kişi ve de iki kardeş ile ifadelendirilmiş olması, mitolojik ve teolojik izahın gereğidir.

Kabil, Homo Sapiens’i temsil eder. Habil, Homo Neandertal’dir. Adem ise büyük olasılıkla Homo Habilis (veya Homo Heidelbergensis) olmalı.

Bu kısa makalenin aynı zamanda bilime ve bilim insanlarına çok değerli bir katkının ötesinde anlam içerdiğini düşünmekteyim.

 * Konuk Yazar

- Reklam -
gumgumok.com

gündem

SDG ve Koalisyondan IŞİD’e karşı ortak operasyon

SDG ve koalisyon güçleri  Suriye-Irak sınırında IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı. Koalisyon güçleri ilk kez karadan operasyona katılıyor.Ortak operasyona uluslararası...

Carleton Üniversitesi Erdal’ın gözaltına alınması kınadı

Carleton Üniversitesi yayınladığı açıklama ile eski HDP MYK üyesi Cihan Erdal’ın gözaltına alınması kınayarak, derhal serbest bırakılmasını istedi.Kanada’daki Carleton...

Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?

F Oturumu’na gönderdiği mektupla topluma seslenen hasta tutuklu Semire Direkçi, “Tek başıma kendime bakamadığım için çok zorluk çekiyorum. Harekete...

SDG ve Koalisyondan IŞİD’e karşı ortak operasyon

SDG ve koalisyon güçleri  Suriye-Irak sınırında IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı. Koalisyon güçleri ilk kez karadan operasyona katılıyor.Ortak operasyona uluslararası...

Uca: Hikûmeta Tirkiyê dixwaze HDPê bi tenê bihêle

Parlemantera HDPê Feleknas Uca derbarê operasyona vê dawiyê ya ser endam û rêveberên HDPê de ji K24ê re ragihand, êrîşek li dijî HDPê tê...

Carleton Üniversitesi Erdal’ın gözaltına alınması kınadı

Carleton Üniversitesi yayınladığı açıklama ile eski HDP MYK üyesi Cihan Erdal’ın gözaltına alınması kınayarak, derhal serbest bırakılmasını istedi.Kanada’daki Carleton Üniversitesi,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kobani eylemlerine...

Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?

F Oturumu’na gönderdiği mektupla topluma seslenen hasta tutuklu Semire Direkçi, “Tek başıma kendime bakamadığım için çok zorluk çekiyorum. Harekete geçmek için ölmemi mi bekliyorsunuz?...

İran ve Irak dışişleri bakanları bir araya geldi

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, resmi temaslarda bulunmak üzere İran'ın başkenti Tahran'ı ziyaret eden Bağdat Hükümeti Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İranlı mevkidaşı Muhammed...

ilgili olabilecek haberler