GENEL GÜNDEM

Newşirwan Mistefa mezarı başında anıldı

Goran Hareketi kurucu lideri Newşirvan Mustafa vefatının 2. yıl dönümü vesilesiyle Süleymaniye’deki Girê Zergete’de mezarı başında anma etkinliği düzenlendi.

Kürdistan Bölgesi’nin birçok kentinden gelen çok sayıda yurttaş, Goran Hareketi üye ve taraftarı anmaya katıldı.

Newşirwan Mustafa’nın anısına mumlar yakıldı ve mezarına çiçekler bırakıldı.

/Rojnews/

*

Yaşamı ve politik kariyeri

1970‘te Mustafa Bağdat Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı. Sonuç olarak, Avusturya’da sürgüne başladı ve burada Viyana Üniversitesi‘nde uluslararası hukukta okumuştur. Nawshirwan Mustafa, 1960 yılında KDP‘ye katıldı ve burada gençlik branşında çok faaldi. Kendisini Barzani’nin politbürodaki muhalifleriyle ittifak etti ve KDP‘nin bölünmesinden önce partiden istifa etti.

Haziran 1975’te, Celal Talabani‘nin genel önderliğinde Mustafa’nın içinde bulunduğu grup Komala’ Ali Askari‘nin başında bulunduğu Kürdistan Sosyalist Hareketi ile birleştirilerek kurulmuş ve Komala en etkili etnil grup haline gelmiştir.

1970‘lerin sonları 1980‘li yılların başında ve 1990‘lı yılların başında Mustafa, Peşmerge güçlerinin komutanıydı ve Irak Baasçı ordu ve hükümetine karşı bir gerilla savaşı yürütüyordu. Daha donanımlı Irak ordusunda ciddi hasar gördükten sonra, Baasçı hükümet kimyasal savaşa yöneldi. Sinir gazı ve hardal gazı gibi biyolojik silahları kullanan Saddam Hüseyin, kimyasal silahların sürekli kullanımı ve yüzbinlerce Kürt sivili yığın soykırımı ile 1987 başında Anfal Kampanyası başlattı.

1991 baharında Mustafa, planını başlattı ve 7 Mart’ta Rania kenti Irak kuvvetlerinden kurtuldu. Mustafa, 21 Mart 1991’de Kerkük’ün kurtuluşuyla biten bütün büyük şehirlerin kurtuluşuyla sonuçlanan operasyonu yönetti ve yürüttü. Mustafa, ayaklanmanın mimarı olarak biliniyor çünkü Irak’ın Kürdistan’ı ilk Irak devletin kuruluşundan bu yana. Bu özerklik, Kuzey Irak’taki özerk bir bölge olan mevcut Kürdistan Bölgesel yönetimine yol açtı.

Özel yaşamı ve ölümü

Iraklı entelektüel kürt siyasetçi Noşirvan Mustafa Kürtçe memleketinin dili olan Soranice ve Kurmanci dışında Arapça, Farsça, İngilizce ve Almanca dillerinide bilmekteydi. 1982 yılında evlenmiş iki oğlu bir kızı vardı. Irak‘ta serbest medya yayınlarının düzenlenmesi için çalışmalarda yapan Nawshirwan Mustafa 19 Mayıs 2017’de rahatsızlığı nedeniyle Süleymaniye kentinde 72 yaşında ölmüştür.

/wikipedia/

Benzer Haberler

Facebook : Yüzde 5’i ‘sahte’ hesap

nupel haber

Dünyaca ünlü yönetmen Franco Zeffirelli vefat etti

nupel haber

James Jeffrey: IŞİD yeniden baş gösterebilir

nupel haber

Organik ürün fuarı ‘Ekoloji İzmir’ başladı

nupel haber

Berkin Elvan davasında keşif raporu gönderildi

nupel haber

Leyla Güven hakkında mahkemeden zorla getirme kararı

nupel haber