HDP: Hukuken hesabı sorulmayan her katliamın arkasında iktidar güçleri var

Suruç Katliamı anmasına yapılan polis müdahalesini kınayan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, bugüne kadar yapılan ve hukuken hesabı sorulmayan katliamların arkasında iktidar güçlerinin olduğunu söyledi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde yaşanan polis müdahalesine Kadıköy Halitağa Caddesi üzerinde yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.
Açıklamaya; Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile İzmir milletvekili Murat Çepni, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, HDP PM üyesi Alp Altınörs, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticilerinin yanı sıra dün gözaltına alınıp serbest bırakılanlar ile çok sayıda kişi katıldı. “Suruç’u unutma, unutturmayacağız” ve “Adalet için Suruç’u hatırla” yazılı pankartlarının açıldığı eylemde ilk olarak HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir söz aldı.
’33 DÜŞ YOLCUSUNU UNUTMADIK’ 
Suruç Aileleri İnisiyatifini ve tüm katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan HDP İl Eşbaşkanı Esengül Demir, polis müdahalesini kınayarak, “Suruç’ta o gün bulunmayan devlet, o gün bulunmayan polis dün itibariyle Kadıköy’ün bütün sokaklarında demokratik kamuoyunun üzerine saldırıyı gerçekleştirmiştir. Bu saldırıyı kınıyoruz. Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusunu unutmadık. Onların katilleri açığa çıkıncaya kadar, yargı süreci adil bir şekilde yürütülünceye kadar bu mücadelemizi sürdüreceğimiz” dedi.
ESP MYK üyesi Hatice Deniz Aktaş da, “Adalet mücadelesinde her zaman ailelerimizin yanında olduk. Ve bundan sonrada yanlarında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘YARA HALA KANIYOR’ 
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, dün İstanbul, Urfa ve Ankara’da Suruç anmaları için bir araya gelen yurttaşlara yapılan polis müdahalesini kınadıklarını belirtti. Yaşanan katliamı asla unutmayacaklarını ifade eden Oluç, “Ne aileleri ne bizler, asla bunu unutmadık. Yaraları hala açık ve kanıyor. Bu katliamı gerçekleştirmiş olanlar, bu katliama göz yummuş olanlar, bu katliama izin vermiş olanlar, bunların siyasi ve siyasi olmayan sorumlularından hala hesap sorulmadı. Onun için bu yara hala açık ve kanıyor” diye konuştu.
‘KABUL EDİLEMEZ’
Suruç’u anmak için bir araya gelen aileler ve demokrasi güçlerine yapılan her müdahalenin insanlığa ve insanlık değerlerine yapılmış bir saldırı olduğunu söyleyen Oluç, “Orantısız güç kullanılıyor, o nedenle kınıyoruz. HDP ve CHP milletvekillerine dün burada ağır bir saldırı yapıldı. Buna izin veren İstanbul’daki bütün yetkilileri İstanbul Valisinden, Kaymakamına, Emniyet Müdürüne kadar hepsini kınıyoruz. Vekillere ve Suruç’u anmak isteyenlere yapılan bu saldırı kabul edilemez” ifadelerini kullandı.
‘ARKASINDA İKTİDAR GÜÇLERİ VAR’
Türkiye’de bugüne kadar yapılan ve hukuken hesabı sorulmayan katliamların arkasında iktidar güçleri olduğunu belirten Oluç, şöyle devam etti:
“Suruç Katliamı demek IŞİD demektir. Suruç Katliamını IŞİD’in yaptığını herkes biliyor. Ama IŞİD sadece Suruç’u yapmadı. IŞİD, Suruç’tan önce 5 Haziran’da Amed’de bizim seçim mitingimizde bomba patlatarak Kürt halkına karşı büyük bir katliam girişiminde bulundu. 5 Haziran’da Amed’de insanlarımızı kaybettik; ama boyun eğmedik. Diz çökmedik. 5 Haziran Amed katliamı demek de IŞİD demektir. 20 Temmuz Suruç katliamı yine IŞİD yaptı, ama durmadılar. 10 Ekim’de Ankara’da 103 insanımızı, canımızı yitirdiğimiz katliamı da IŞİD yaptı. Peki nasıl oldu da bu IŞİD elini, kolunu sallayarak Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da ve birçok yerde bu katliamları gerçekleştire bildi? Nasıl bu katliamları yapabildi? Demek ki onlara yardım eden yol gösteren iktidar güçleri vardı. Demek ki onlara yardım eden devlet içinde kimi odaklar vardı. Onun için yapabildiler bunu.”
/MA/