ÖSO’cular Afrin’de evlere el koymaya devam ediyor

 Türkiye destekli grupların Afrin’de yağma ve talanları devam ediyor.
Yerli halkını göçertildiği Afrin’de ÖSO grupları, el koydukları evlere kırmızı işaret koyarak kendi ailelerini yerleştiriyor.

North Press Agency’nin (NPA) haberine göre ÖSO grupları bölgede el konulan 2 bin 500 evin dışında, Şex El-Hadid semti sakinlerinin de evlerinin çoğuna el koydu.

Haberde birçok örnek de verildi.

Afrîn bölgesinden yerel kaynaklar NPA’ya, ÖSO’nun Muhammed Usi Gilo’nun evinin askeri bir merkeze dönüştürdüğünü söyledi. Aynı kaynaklar, Haci Şeyho isimli yurttaşın evine de el konulduğunu, Karmtak köyünden Kürt olarak bilinen bir başka yurttaşın evinin de aynı şekilde el konulup ÖSO’ya ait bir askeri merkeze dönüştürüldüğünü bildirdi.

Kırmızı işaret koyuyorlar

NPA haberine göre, Saif adındaki bir ÖSO üyesi, semtin yurttaşlarından Zalcho’nun evini ele geçirerek kendisine ayırırken, Muhammed Hegito’ya ait bir çiftlik evi de aynı biçimde el değiştirdi, Hegito’nun bütün mülkleri de aynı biçimde yağmalandı.

Yerel kaynaklar, ayrıca NPA’ya ÖSO gruplarının, zeytin hasadının yüzde 40’ına el koyduğunu, Hac Hasan köyündeki ağaçları keserek kendilerine yer açtıklarını bildirdi. Habere göre, silahlı Selefi gruplar, ‘el konulma’ belirtisi olarak, Şex El-Hadid’deki evlerin duvarlarına kırmızı bir işaret koyuyor.

Yine Şex ElHadid’den kişiler, ÖSO’cuların bölgedeki Anqla ve Sinara köylerinden 20’den fazla elektrik ve su sayacı çaldığını belirtiyor. Yerel kaynaklar bütün bu mülk paylaşımları sırasında grupların kendi aralarında sık sık büyük çatışmalar çıktığını da bildiriyor.

/krd/