SDG: Diplomatik çabalar yetmiyor, pratik adım bekliyoruz

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Dış İlişkiler Sorumlusu Redur Xelil, diplomatik çabalarının Türk devletinin saldırılarını durdurmaya yetmediğini, uluslararası güçlerden pratik adım beklediklerini söyledi.

SDG Genel İlişkiler Genel Sorumlusu Rêdûr Xelil, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye 9 Ekim günü başlattığı saldırılara ve bölgede yaşananlara ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Xelil, “Uluslararası güçlerin yaptığı açıklamalar, Türk devletinin işgal saldırılarını durdurmuyor” diyerek, uluslararası güçlerden pratik adım beklediklerini söyledi.
Dört gündür süren Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun son durumu hakkında bilgiler veren SDG Genel İlişkiler Sorumlusu Rêdûr Xelîl, uluslararası güçlerden pratik adım beklediklerini söyledi.

Suriye Demokratik Suriye Güçleri (SDG)Genel İlişkiler Sorumlusu  Xelîl, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 4 gündür süren operasyona dair basın toplantısı yaptı.

Hesekê kentinde SGD Basın Sözcüsü Mistafa Bali’yle birlikte kameralar karşısına çıkan Xelîl, hem kendilerine yönelik saldırılara ve operasyonun bilançosuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rêdûr Xelîl, saldırıları “işgal” olarak tanımladı ve Türkiye’nin yaptığının suç olduğunu söyledi. 4 günlük operasyonun bilançosunu açıklayan Xelîl, 200 aşkın sivilin yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını, 45 savaşçılarının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Avrupa Birliği ve Arap Birliği’nin tutumuna dair teşekkürlerini sunan Xelîl, ancak açıklamaların Türkiye’nin saldırılarını durdurmaya yetmediğini vurguladı. Xelil, “Uluslararası güçlerin yaptığı açıklamalar, Türk devletinin işgal saldırılarını durdurmuyor” diyerek, uluslararası güçlerden pratik adım beklediklerini söyledi.

“Türkiye’nin amacı tüm Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal etmektir” diyen Rêdûr Xelîl, şu ana kadar ne ABD ne de Koalisyon Güçleri tarafından Türkiye’nin saldırılarının durdurmasına yönelik pratik adımların atılmadığını belirtti.

Cezaevlerinde binlerce IŞİD’linin olduğunu hatırlatan Xelîl, şu ana kadar IŞİD’lerin durumunun kontrolleri altında olduğunu ancak savaşın böyle sürdürülmesi halinde esas görevlerinin halkı korumak olacağının altını çizdi.

Xelîl, “Türkiye, işgal saldırılarının tarihini belirledi; ancak çıkış tarihlerini onlar belirlemeyecek” dedi.

Serêkaniyê’deki son durum hakkında bilgi veren SDG Sözcüsü Mistafa Bali, Serêkaniyê’nin tamamının kendi güçlerinin kontrolü altında olduğu kaydetti.