SDG’den kaçan, Türkiye’ye sığınan IŞİD’li kadınlar Fransa’ya gitmek istiyor

Türkiye’nin Rojava’ya saldırısı esnasında Ayn İsa kampından kaçan ve Türkiye’ye sığınan Fransız vatandaşı IŞİD’li 3 kadın Reuters ajansına konuştu.

Kadınlar Fransa’ya dönmek ve burada yargılanmak istiyor. Fransa ise IŞİD üyelerinin yakalandıkları ülkede yargılanmaları gerektiğini söylüyor.

Kadınlar, Türkiye’nin askeri harekatında Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki kampta yaşanan karışıklıktan faydalanarak kaçtıklarını ve Fransa’ya dönebilme umuduyla da Tel Abyad’ın (Gire Spi)  Suluk beldesinde Türk güçlerine teslim olduklarını anlattı.

İsimlerini vermeyen kadınlar, SDG’ye yakalanmadan önceki yaşamları hakkında da fazla ayrıntı paylaşmadı. Ancak kadınların, IŞİD militanlarının eşleri olduğu sanılıyor.

SDG’nin gözaltına aldığı yabancı IŞİD militanları ile ailelerinin durumu uzun süredir tartışma konusu.

SDG, bu kişilerin tutulduğu kampların kapasitesini aştığını ve koşulların kötüleştiğini vurgulayarak Avrupa ülkelerine kendi vatandaşlarını geri alıp kendi topraklarında yargılama çağrısında bulunmuştu.

Fransa ise IŞİD’e katılan vatandaşlarının, suçların işlendiği ülkelerde yargılanmasından yana.

Türkiye ise elindeki IŞİD’cileri geri göndermeyi planlıyor…

Öte yandan geçen hafta da Ankara’da Hollanda vatandaşı IŞİD’li 2 kadın Hollanda elçiliğine başvurmuş ve akabinde gözaltına alınmışlardı…

/tha/