MHP lideri Bahçeli: Öcalan avukatlarıyla görüşsün

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın açıklamalarına ilişkin sorulan bir soru üzerine , “Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün” dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu dokunulmazlığını kaldırmaya çağırdı. “İmamoğlu’ndan bir lider mi doğuyor?” sorusunu yanıtlayan Bahçeli, “Liderliği bu kadar basite almamalı” cevabını verdi. Bahçeli, sanatçıların İmamoğlu’na desteği için de, “Türkiye’de televizyonlar olmayan sanatçıları olur hale getiriyor. Onları dikkate almıyorum” yanıtını verdi. Bahçeli, komedyen Cem Yılmaz’ın desteği için de “Cem Yılmaz’ı bundan sonra sevemem” yorumunu yaptı. Bahçeli, Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Hayri Kozak’ın konuşmasını ise, “Galatasaray yönetimi o şahsı aforoz etsin” çağrısında bulundu.

‘Öcalan avukatlarıyla görüşsün’

Bahçeli, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi için sorulan bir soruya “Bu bir talep meselesidir. Avukatıyla uzun yıllar görüşememesinin ısrarlı bir şeklidir. Bir hanımefendi milletvekilinin cezaevinde 160 günden beri ölüm orucu tutmuş olmasındandır. Cumhurbaşkanının ifade ettiği şekliyle; çözüm sürecini kapsamayan ama avukatının talebine verilen bir cevaptır. Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün.” dedi.

Bahçeli’nin söylem farklılığının altında neler yatıyor?

Bahçeli’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkındaki bu söylem farklılığı altında yatan nedeni siyasi çevreler, 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenlerin rolü ve cezaevlerinde süren açlık grevlerinin etkisi şeklinde yorumladı.

Ayrıca Bahçeli’nin son günlerde ittifakı zora düşürecek herhangi bir açıklamadan da kaçındığı gözlemleniyor.

/yeniyasam/