DÜNYA GÜNDEM

Shanahan: İran’ın tehditleri çok tehlikeli ve kulak ardı edilemez

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan,İran’ın Ortadoğu’ya yönelik bazı tehditlerinin çok tehlikeli olduğunu ve kulak ardı edilemeyeceğini ifade etti.

Düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ülkesinin İran’ın ABD’nin Ortadoğu’daki güçlerine yönelik tehditlerini durdurmayı başardığını kaydetti.

Shanahan, İran’ın Ortadoğu’ya yönelik bazı tehditlerinin çok tehlikeli olduğunu ve kulak ardı edilemeyeceğini ifade etti.

ABD’nin adımlarını sürdürdüğünü vurgulayan Shanahan, “İran’ın saldırı tehlikesi henüz geçmedi. Henüz İran’ın saldırılarının güçlü olduğu aşamadayız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da bugün yaptığı açıklamada, körfez ülkelerindeki petrol gemilerine yönelik saldırının büyük ihtimalle İran tarafından yapıldığını belirtti.

Dün ABD Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Abraham Lincoln savaş gemisinde ABD – İran savaşına yönelik provaların başladığı belirtilmişti.

Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, savaş provalarının amacının ABD’nın gücünü göstermek ve İran’ın ABD’nin çıkarlarını tehdit etmesi durumunda karşı koyma potansiyelini göstermek olduğu kaydedilmişti.

ABD Donanması’na ait güdümlü füze destroyerleri USS Gonzales (DDG-66) ile USS McFaul’un (DDG-74) geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Hürmüz Boğazı’ndan geçiş yapmıştı.

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nün (USNI) Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklara dayandırarak yaptığı açıklamada, savaş gemilerinin herhangi bir zorluk yaşamadan ve İran güçlerinin herhangi bir ‘taciziyle’ karşılaşmadan sorunsuz bir şekilde ilerlediği belirtilmişti.

İki destroyerin, ABD tarafından bölgeye daha önce gönderilen savaş gemilerine yakın bir pozisyon aldıkları öğrenilmişti.

Bölgeye giriş yapan gemiler, Umman sahilinde bulunan ve üzerindeki stratejik bombardıman uçaklarının uçuşa hazır bir şekilde bekletildiği USS Abraham Lincoln (CVN-72) ile Birleşik Arap Emirlikleri sahiline konuşlandığı öğrenilen amfibi saldırı gemisi USS Kearsarge’ye (LHD-3) eşlik ediyor.

/k24/

Benzer Haberler

YSK, İstanbul seçiminin tümünün iptal istemini reddetti

nupel haber

Trump ve Pelosi arasında ‘akıl sağlığı’ atışması

nupel haber

CHP adayı Bucak gözaltına alındı

nupel haber

OHAL’de, 135 bin kitap kütüphanelerden toplatıldı

nupel haber

Musul’da 100 kişi hayatını kaybetti: Kürdistan’da yas ilan edildi

nupel haber

PYD: Rizgarkirina Efrînê ji karê me yê pêşiyê ye

nupel haber