Sri Lanka: Sosyal medya geçici olarak kapatıldı

Sri Lanka Hükümet Enformasyon Dairesinden yapılan açıklamada, dün ülkenin batısındaki kıyı kenti Chilaw’da olayların başlamasının ardından ülke sınırları içinde bütün sosyal medya platformlarının kullanımının geçici süreliğine kapatıldığı belirtildi…

Sri Lanka’da geçen ay Paskalya gününde düzenlenen terör saldırıların ardından Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında tansiyonu arttı. Chilaw polisi, bölgede durumu kontrol altına almak için sabah 6’ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini” açıkladı.

258 kişinin öldüğü saldırılarla ilgili sosyal medyada başlayan tartışmalarla, onlarca Sri Lankalı, Müslümanların cami ve mağazalarına taş atarak saldırıda bulundu.

Büyük bir Hristiyan kasabası olan Chilaw’da yaşayan 38 yaşındaki Abdulhamit Muhammed Hasmar da sosyal medyada yaptığı yorumların Hristiyanlar tarafından tehdit olarak algılanmasıyla olaylar patlak verdi.

Hükümet ise, şiddet olaylarının sosyal medya aracılığıyla gelişip yayılmasını önlemek amacıyla aralarına Facebook ve WhatsApp’ın olduğu bazı sosyal medya siteleri ve uygulamalarına ülke çapında geçici olarak engelleme kararı aldındı.

/euronews/