Şule Çet davası: Sanık Akand ve Aksu için müebbet hapis istemi

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in şüpheli ölümü hakkındaki davanın beşinci duruşması bugün Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

T-24’ün haberine göre duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanıklar Berk Akand ve Çağatay Aksu hakkında müebbet hapis cezası istedi.

Sanık Çağatay Aksu ve Berk Akand, “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Dördüncü duruşmada bilirkişi heyeti sanık beyanlarının gerçeklerle uyuşmadığı ifade ederek bulguların cinsel saldırıya işaret ettiğini belirtmişlerdi.

Dava öncesi Ankara Kadın Platformu adına açıklama yapan Deniz Akıl, “Şule Çet başta olmak üzere bir gün işlenen tüm kadın cinayetlerinin üzerlerinin örtülmemesi için buradayız. Daha dün Isparta’da 19 yaşındaki Güleda Cankel bir erkek tarafından katledildi. Bizler, katleden erkekleri, devletin adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizler, Şule, Güleda ve katledilen her kadın arkadaşımız için isyandayız. Buradayız, burada olmaya da devam edeceğiz. Ta ki adalet yerini bulana kadar. Kadın cinayetleri durana kadar” diye konuştu.

“Ceren Damarların, Şule Çetlerin ruhları sizin yakanızı bırakmayacak”

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar ise, “Öldürülen kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Gün geçtikçe toplum duyarsız, sessiz kalamaz. Kadın cinayetleri davaları başka noktalara evrilmiştir. Akıl dışı, mantık dışı, ahlak dışı, hukuk dışı yöntemlerle öldürülen Şule Çetlere, Ceren Damarlara iftiralar atılmaya, ölülerin hatıralarına saldırılmaya ve öldürülen kadınlarımızın, kızlarımızın naaşları üzerinde tepinmeye başlamışlardır. Ceren Damarların, Şule Çetlerin ruhları sizin yakanızı bırakmayacak. Biz de bırakmayacağız. Adaletin tecelli etmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı. 
Açıklamaların ardından grup davayı takip etmek üzere adliyeye girdi.

Beşinci duruşmada karar çıkması beklenirken, salonun çok kalabalık olduğu ve sıkı güvenlik önlemleri alındığı belirtildi.

“En son görüşmemizde de çok neşeliydi”

Duruşmada Şule Çet’in eski erkek arkadaşı Muhammet Furkan, tanık olarak dinlendi. Şule ile 1,5 yıllık ilişkileri olduğunu belirten Furkan şunları söyledi:

“Ölümünden 3-4 gün önce işyerime geldiğinde eski patronları ile görüşeceğini söylemişti. Olay günü telefonla konuştuk. O gün ne yapacağını bilmiyordum, gizlediği için değil sormadığım için… Yoksa öncesinde görüşeceğini söylemişti. Ertesi sabah Şule’nin ölüm haberini aldım. Olaydan 3 veya 4 gün önce yüzyüze görüştüm. Sanık avukatlarının iddiası olduğu için söylüyorum. Utanarak söylüyorum, en son cinsel ilişkimiz 8-9 gün önce oldu. Yine utanarak söylüyorum aramızda hiç ters ilişki olmadı. Şule’nin psikolojisi iyiydi. Ev ile alakalı boya yapmışlardı mutluydu. Düzenli kullandığı psikiyatri ilacı yoktu. En son görüşmemizde de çok neşeliydi. Çok mutluyduk.”

“Ya beraber çıkarız ya beraber batarız”

Davada sanık Çağatay Aksu‘nun Berk Akand‘a yazdığı mektuplar dosyaya sunuldu. İddiaya göre sanık Aksu mektuplarda Akand’a, Çağatay Berk’e mektuplarda ‘ağzını sıkı tut’ diyerek, “Ya beraber çıkarız ya beraber batarız” yazdı. Aksu ise mektuplarda Akand’a dosya hakkında soru sorduğunu iddia ediyor.

Savcı sanıklar hakkında müebbet hapis cezası istedi

Esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, Çağatay Aksu’nun kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyetten tahditten; Berk Akand’ın  kasten öldürmeye yardım, cinsel saldırı ve hürriyetten tahditten müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarını sunan Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, sanıkların üzerlerine atılı suçların nitelikli hallerinden cezalandırılmalarını ve hiçbir indirim uygulanmamasını talep etti.

/t24/