Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: SMO içinde İŞİD’liler var

 Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin bir araya getirdiği paramiliter gruplar arasında İŞİD’lilerin bulunduğunu ve Rojava’ya dönük saldırılarda TSK’yle birlikte savaştığını isim isim kaydetti.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin “Suriye Milli Ordusu (SMO)” adı altında bir araya getirdiği paramiliter güçler arasında İŞİD üyelerinin olduğunu kaydetti. Ellerinde bilgi ve belgeler bulunduğunu aktaran SOHR, İŞ,D üyelerinin farklı isimlerle Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarında yer aldığını vurguladı.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte işgal saldırılarında yer alan bir İŞİD’linin kod ismiyle bilgilerini de paylaşan SOHR, Ebû Usame El-Şamî kod ismiyle tanınan İŞİD’linin, 1993 yılın Şam’da doğduğunu ve 2012 yılında Doğu Guta’da El-Nusra’ya ardından 2014 yılında ise İŞİD’e katıldığını kaydetti.
SOHR, Doğu Guta, Süveyde ve İdlib’de İŞİD adına vahşi saldırılarda bulunan Ebû Usame El-Şamî isimli örgüt üyesinin 2017 yılında İdlib’de Türk askerleri tarafından eğitildiğini belirtti. Türk askerlerinin eğitimin ardından B.X.A ismini alan kişi Efrîn’e dönük işgal saldırılarında da yer aldığını vurgulayan SOHR, söz konusu kişini artık Türkiye’ye bağlı paramiliter gruplar arasında faaliyet yürüttüğünü aktardı.
SOHR, söz konusu İŞİD üyesinin şimdi de Girê Spî’de bulunduğunu ve El-Hemza paramiliter grubunun “Özel Kuvvetleri”nde faaliyet yürüttüğünü kaydetti.