Suriye rejimi, uluslararası hukuku çiğniyor

Suriye rejiminin Şehba’ya yerleşen Afrinli’lere uyguladığı ambargoya tepki gösteren hukukçular, ambargonun göçmen haklarını korumaya yönelik uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu söyledi.

Türk devletinin Afrîn’i işgal etmesi nedeniyle Şehba’ya yerleşmek zorunda kalan halk, burada da Suriye rejiminin uyguladığı ambargo nedeniyle en temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Malzemelerin kantona girişi için yüksek meblağda ‘vergi’ dayatan rejim, doktorların kantona girişine de izin vermiyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hukukçu Reşit Mihemed, Suriye rejiminin bir buçuk yıldan bu yana Şehba’da yaşayan Afrinli’lere yönelik ambargo uyguladığını anımsattı. Ambargodan dolayı halkın çoğunlukla ilaç tedarikinde zorlandığını ifade eden Mihemed, “Rejim hastaların Halep’e geçip tedavi olmasına izin vermiyor. Bu nedenle Şehba’da birçok kişi yaşamını yitirdi. Aynı zamanda rejim, Şehba halkından vergiler toplamaktadır” şeklinde konuştu.

Rejimin uluslararası sözleşmeleri çiğnediğini belirten hukukçu Hiyan Eli ise, özellikle silahlı çatışma alanlarında sivillerin korunmasına yönelik hukuk kurallarının yerine getirilmediğini vurguladı.

İnsan hakları sözleşmesi ve Lahey sözleşmesine dikkat çeken Hiyan, “Her iki sözleşme de silahlı çatışmanın yaşandığı bölgelerde sivillerin yaşam haklarına yönelik tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durur. Suriye rejiminin izlediği bu politikanın amacı halkın buradaki direnişini boşa çıkarmak ve bölge halkını buradan göç etmeye zorlamaktır” diye belirtti.

/anha/