Suriye Zirvesi NATO Toplantısı’nda yapılacak

Türkiye, Almanya, Fransa ve İngiltere arasındaki dörtlü Suriye Zirve’sinin 3-4 Aralık’ta Londra’daki NATO toplantısında yapılacağı bildirildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Almanya, Fransa ve İngiltere ile Suriye için Dörtlü Zirve’yi 3-4 Aralık’ta Londra’daki NATO toplantısında yapmak üzere mutabık kalındı” açıklamasında bulundu.

Kalın, bugün İstanbul’da Mabeyn Köşkü’nde İngiltere, Fransa ve Almanya heyetleriyle Suriye konusunda ön görüşmeleri gerçekleştirdi.

Kalın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Rojava harekatı sonrasında Suriye’deki süreci ele almak için daveti olduğunu hatırlattı ve buna ilişkin ön değerlendirmeyi yaptıklarını kaydetti.

Kalın, “Cumhurbaşkanımız da alternatif yer olarak bu toplantının, İstanbul’da yahut Şanlıurfa’da yahut Gaziantep’te yapılmasının daha isabetli olacağını söylemişti nama çeşitli gerekçelerle toplantının NATO Zirvesi’ne kadar yapılamayacağı anlaşıldı. Bunun üzerine Londra’da 3-4 Aralık’ta yapılacak olan NATO Zirvesi marjında bu dörtlü zirvenin yapılmasında mutabık kalındı. Biz de bugün toplantının gündemini ele aldık.’ dedi…

 

/VOA/