Suruç Davası ertelendi

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD saldırısında  hayatlarını kaybeden 33 kişiyle ilgili dava bugün görüldü. Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü celsesinde polis memurları Ali Kolçak ve Ahmet Oğuz Davarcı, ‘görevi kötüye kullanmaktan’ yargılanıyordu.

Davadan bugün de sonuç çıkmadı. Mahkeme duruşmayı 4 Şubat 2020’ye erteledi.

Duruşmaya, sanık polis memurları Ahmet Oğuz Davarcı ve Ali Koçak katılmazken, katliamda yakınlarını kaybedenlerin avukatları hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan Avukat Gülhan Kaya, önceki celsede Ahmet Oğuz Davarcı’nın beyanında geçen ve o gün birlikte görev yaptıklarını ve önlem aldıklarını iddia ettiği polis memurları Bayram Okuducu, Hamza Maviş ve Abdürrahim Özdemir’in dinlenmesini talep etti.

Kaya, olay öncesi ve sonrası 2015 yılının 19 ve 20 Temmuz tarihlerinde yapılan telsiz konuşmalarının ve kamera kayıtlarının dosyaya girmesi talebinde bulundu.

Avukat savunmasının ardından kararını veren mahkeme heyeti, kamera görüntülerinin ve  telsiz kayıtlarının incelenmesi için ilgili kolluk birimine yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 4 Şubat 2020’ye erteledi.

/MA/