Suudi Arabistan’la işbirliği insan haklarıyla alay etmektir

Badische Zeitung  Almanya’nın Suudi Arabistan’la sınır polisi eğitim programına yeniden başlama kararını yorum sütunlarına taşıyor:

“Alman hükümetinin Suudi Arabistan gibi bir hukuksuzluk devletine yeniden polis eğitim yardımı verme kararı, nihayetinde insan haklarıyla alay etmektir. Bunun iletişiminin yapılış şekli de hukuk devleti ilkeleriyle alay etmekle eşdeğerdir. Eğer hükümet böyle bir karar veriyorsa, yapılması gereken en asgari şey, tüm kartları masaya açık biçimde koymaktır. Ancak hükümet bundan elinden geldiğince kaçınıyor.”

Hannoversche Allgemeine Zeitung‘da, Washington ile Taliban arasında sonlanan müzakereler kapsamında Afganistan’da savaşın yaklaşan yıl dönümü mercek altına alınıyor:

“Bu, büyük bir başarısızlığın ve üzücü kayıtların hikayesi. Afganistan’daki uluslararası müdahale 19’uncu yılına giriyor ve ufukta çatışmanın bir çözümü yok. Tam tersi: Afganistan’dan üzücü haberler gelmeye devam ediyor. Bir düğüne saldırı, uluslararası örgütlere saldırı, birkaç gün sonra da bomba yüklü araç haberi. Yalnızca son haftalarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Okullara saldırıların sayısı 2018’de kaydadeğer oranda arttı. Bini aşkın okul kapatılmak zorunda kalındı. Radikal İslamcı Taliban yeniden atakta.”

/DW/