2019 ‘Yılın Kişisi’ adayları arasında Rojavalı Kürtler var

Time dergisinin editör kadrosu tarafından 1927’den bu yana her yıl, o yıla damga vuran iyi ya da kötü olaylarda yer alan isimlerden seçilen “yılın kişisi” unvanı için belirlenen finalistler açıklandı.

2019 adaylar listesinde Rojavalı Kürtlerin de yer alması dikkat çekiyor.

Time’ın, Rojava Kürdistanı Kürtlerin adaylığı için “IŞİD’le savaştan sonra tek başına bırakıldılar” ifadesini kullanması bir başka dikkat çeken ayrıntı. Adaylık için yayımlanan yazıda SDG güçlerinin resmi yer alıyor.

Time gazetesinin “yılın kişisi” Adaylar arasında dikkat çekenlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil sürecinin başlatılmasına yol açan “The Whistleblowers” oldu.

Yine Trump’ın soruşturmaya tabi tutulan avukatlarından Rudy Giuliani de adaylar arasında yer alıyor. Listede en dikkat çeken isim ise İran dini lideri Hamaney.

Daha şimdiden Liverpool’un efsaneleri arasına giren Mısırlı Muhammed Salah da adaylardan biri olarak öne çıkıyor.  Listenin en genç ismi ise şüphesiz dünyanın tanıdığı genç çevreci Greta Thunberg.

Önceki yıllarda olduğu gibi Trump, Putin ve Erdoğan da listede yer alan adaylardan. Listede Macron, Merkel, Ukrayna Başbakanı, Pompeo’nun yanısıra bazı sanatçılar da yer alıyor.

TIME dergisi, 2018’de “Koruyucular” olarak adlandırdığı bir grup gazeteciyi “Yılın Kişisi” seçmişti.

(ahval)