GÜNDEM SAĞLIK

TTB’den Adalet Bakanlığı’na ‘kaygı dilekçesi’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2016-2018 döneminde Merkez Konseyi üyelerine “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklamaları nedeniyle hapis vezası verilmesini protesto etti.

TTB’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin dört bir yanından gelen tabip odası başkanları ve TTB Merkez Konseyi üyelerinin, Salı günü düzenledikleri basın açıklamasının ardından, Adalet Bakanlığı’na giderek, mahkeme sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin kaygıları içeren bir dilekçe verdiği kaydedildi.

Basın açıklamasını okuyan TTB İkinci Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” ve ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ açıklamaları nedeniyle TTB Merkez Konseyi üyelerine hapis cezası verilen bir ülkede haktan, hukuktan ve adaletten söz edilemez”

Ali Çerkezoğlu, 3 Mayıs 2019 tarihinde Ankara 32’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hapis cezalarının doktorlar başta olmak üzere tüm kamuoyunun vicdanını yaraladığını, adalet duygusunu zedelediğini ve hukuka olan inancının temelden sarsıldığını söyledi.

Çerkezoğlu, “On binlerce hekimin oyuyla seçilmiş Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin savaş karşıtı ve barış yanlısı açıklamaları nedeniyle hapisle cezalandırılması, darbeler dâhil ülkemizin hiçbir döneminde karşılaşılmamış bir utanç tablosudur. Ülkemizde de başta meslektaşlarımız olmak üzere 82 milyon yurttaşımızdan tek bir kişinin bile bu hukuksuzluğa alışmasını ve bu demokrasi dışı keyfiliği kabullenmesini istemiyoruz” dedi.

TTB yöneticileri açıklamanın ardından Adalet Bakanlığı’na giderek “adaletsiz ve taraflı bir yargı sistemi ile sağlıkta şiddetin engellenemeyeceği, toplumsal barışın sağlanamayacağı, iyi ve onurluk hekimlik yapılamayacağını” belirten bir dilekçeyi, Adalet Bakanlığı görevlilerine teslim etti.

/ajans/

Benzer Haberler

KHK’lilere mazbata verilmemesinin kabul edilir bir tarafı yok

nupel haber

Tanrıkulu Mayıs ayı Hak İhlali Raporu’nu açıkladı

nupel haber

Ticaret savaşlarının küresel ekonomiye maliyeti 2 trilyon dolar

nupel haber

Irkçıların eylemini karşı protesto durdurdu

nupel haber

Halil Dalkılıç : Şerekî nû li dijî Rojava

Halil Dalkılıç

ABD, vize için sosyal medya bilgilerini isteyecek

nupel haber