TUAY-DER: Öcalan ile görüşmeler başlasın

 PKK lideri Öcalan’a uygulanan tecridin suç olduğunu belirten TUAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Emin Güzel, Öcalan ile görüşmelerin derhal başlaması ve cezaevlerinde uygulanan baskıların son bulması çağrısında bulundu. 

Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye getirilişinin 21’inci yılına ilişkin dernek binasında açıklama yaptı.

Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il örgütleri, 78’liler Derneği, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEDYA-DER), HDP Gençlik Meclisi üyeleri ve tutuklu yakınları katıldı. Açıklamayı TUAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Emin Güzel okudu. 

 ‘KOMPLOCULARIN AMACI BOŞA ÇIKARILMIŞTIR’

 15 Şubat’ın 21’inci yılına girdiklerini hatırlatan Güzel, 15 Şubat 1999 yılında Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile esaret altına alındığını belirtti.

15 Şubat komplosu ile halkların bir arada yaşama mücadelesine ket vurulmak istendiğini ifade eden Güzel, “Komplonun amaçlarından biri olan faşizmin tırmandırılması, Türk ve Kürt halkının çatışmalı bir ortama sürüklenmesiydi. Ancak Sayın Abdullah Öcalan’ın Gladio örgütlere karşı halkların kardeşliğini savunan sağduyulu yaklaşımı ve çözüm arayışları tüm amaçları boşa çıkartmıştır. Sayın Abdullah Öcalan’ın, sağduyulu yaklaşımlarıyla uluslararası komplocu güçlerin amaçları boşa çıkartılmıştır” diye kaydetti. 

 NEWROZ’DA OKUNAN MEKTUP

 2013 Diyarbakır Newroz’unda Öcalan’ın “çözüm süreci” için yazdığı mektubun okunmasıyla ülkenin barış iklimine evirildiğini söyleyen Güzel, “Öcalan’ın Amed Newrozu’nda okunan mektubu savaş yanlısı güçler tarafından eleştirilere maruz kalsa da halkların yüzde 70’i tarafından olumlu bulundu ve desteklendi. 2013-2016 arası 4 yıl ülke halkları huzurlu bir şekilde yaşadı, insan kayıpları olmadı, ekonomi canlandı. 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm cezaevlerinde baskı ve işkence had safhaya ulaştı. Tecrit İmralı başta olmak üzere tüm cezaevlerine yayıldı, hasta tutsaklar tedavi edilmedi. Keyfi aramalar zamanlı zamansız baskın şeklinde yapıldı. Tek kişilik hücrelerde kalan tutsaklara ayakta sayım dayatıldı. Kitap ve dergiler verilmemeye, tutsakların elinde olan kitap, dergi ve günlükler toplatıldı. Kantinden alınan radyolara el konuldu, yemek porsiyonları küçültüldü yetersiz yemek verilmeye başlandı” dedi.  

 ‘GÖRÜŞMELER DERHAL BAŞLATILSIN’

Öcalan ile görüşmelerin derhal başlaması ve cezaevlerinde uygulanan baskıların son bulması çağrısında bulunan Güzel, tecridin ülke ve uluslararası hukukta suç olduğunu söyledi. Güzel, “Tecride bir an önce son verilsin. Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun. Tecrit insanlık suçudur. Tecrit açlıktır. Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır. Sayın Öcalan ile tutsaklara özgürlük diyoruz” diye konuştu.

/MA/