Türk Tabipleri Birliği’den Sağlık Bakanlığı’na acil çağrı

Türk Tabipleri Birliği’den Sağlık Bakanlığı’na acil çağrı: Hekimlere muayene ve takip ettikleri hastaların test sonuçları ya hiç verilmiyor ya da çok geç veriliyor.

Türk Tabipleri Birliği,  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya açık mektup yazarak hekim ve sağlık çalışanlarına muayene ve takip ettikleri hastaların test sonuçlarının verilmesini istedi.

- Reklam -

Test sonuçlarının ya hiç verilmediğini ya da çok geç verildiğini ifade eden TTB, “Hastaların test sonuçlarını öğrenmek hekimler için ek ve stresli mücadeleye dönüşmüş durumda. Hekimler ve sağlık çalışanları, kendilerini ve diğer hastalarını COVID-19’dan koruyabilmeleri için şeffaflığa en çok gereksinim duyan kesimi oluşturmaktadır” dedi.

TTB Merkez Konseyi’nden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya iletilen açık mektupta şöyle denildi:

Açık ve şeffaf olunsun!

Hekimler hastalarının test sonuçları hakkında aynı gün mutlaka bilgilendirilsin

Koruyucu ekipman ve çalışma düzeninde hiçbir eksiklik  ve aksaklık yaratılmasın

COVID-19 hasta temas ya da şüphesi olanlardan başlanarak bütün hekim ve sağlık çalışanları testen geçirilsin.

Mektubun tamamı şöyle:

“Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Olarak Kamu-Özel Bütün Sağlık Kurumlarındaki Sağlık Çalışanlarının Salgından Korunması Adına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan Acil Talebimizdir!

Açık ve şeffaf olunsun; hekimler hastalarının test sonuçları hakkında aynı gün mutlaka bilgilendirilsin; Koruyucu ekipman ve çalışma düzeninde hiçbir eksiklik aksaklık yaratılmasın; COVID-19 hasta temas/şüphesi olanlardan başlanarak bütün hekim ve sağlık çalışanları testten geçirilsin!

COVID-19 salgınını kontrol altına alabilmek ve toplumumuzun en az zararla bu süreci atlatabilmesi için, hekimler ve tüm sağlık çalışanları büyük mücadele sergilemektedir. Sağlık çalışanları bu mücadeleyi kendi sağlıklarının ve yaşamlarının da büyük tehlike altında olduğunu bilerek gerçekleştirmektedirler.

Salgının başından bu yana sürecin başarıyla yürütülebilmesi için hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipmanlarının karşılanmasını, çalışma koşulları ve sürelerinin iyileştirilerek düzenlenmesini talep ediyor olmamıza rağmen, halen yeterli koordinasyon sağlanamamıştır. Bazı iyileştirmeler sağlanmakla beraber, yaşamsal aksaklıklar devam etmektedir.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak, salgınla mücadelenin başarıyla yürütülebilmesi için şeffaflık ve açıklık politikasına ihtiyaç duyulduğunu bir defa daha hatırlatmak istiyoruz. Büyük bir özveriyle, salgınla mücadelenin en ön sıralarında görev yapmakta olan hekimler ve sağlık çalışanları, kendilerini ve diğer hastalarını COVID-19’dan koruyabilmeleri için şeffaflığa en çok gereksinim duyan kesimi oluşturmaktadır.

Alandan edindiğimiz bilgilere göre, hekimlere ve sağlık çalışanlarına muayene ve takip ettikleri hastalar hakkında bilgi ya hiç verilmemekte ya da çok geç verilmektedir. Bu hastaların test sonuçlarını öğrenmek hekimler için ek ve stresli mücadeleye dönüşmüş durumdadır. Oysa, bu bilgilendirme sadece ilgili hekim veya sağlık çalışanı için değil, beraber çalıştığı diğer sağlık çalışanları ile tedavi ettiği hastaların sağlığının korunması açısından da hayati derecede önemlidir. Bu bilgilerin saklanması ya da geciktirilmesi hem kaygıyı artırarak görev yapma motivasyonunu düşürmekte, hem de sağlık çalışanlarının COVID-19’dan korunmak üzere alacakları tedbirleri geciktirmekte ve aksatmaktadır. Bu durum önlenmediği takdirde, yaşanmakta olan sorunlar kısa bir süre sonra sağlık hizmeti sunumunu aksatan bir boyut kazanacaktır.

Sağlık Bakanlığı’ndan hastaların test sonuçları çıkar çıkmaz hekimleriyle paylaşılmasını, test istem ve sonuçlarının Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri’nde görülebilmesinin sağlanmasını bir defa daha talep ediyoruz.

Taleplerimizden biri olan test sayısının son günlerde artmakta olması sevindiricidir. Bilindiği üzere, salgında hastalanma ve yaşamlarını kaybetme riski en yüksek olan grupların başında hekimler ve diğer sağlık çalışanları gelmektedir. Bu nedenle başka ülkelerde de COVID-19 testinin öncelikle bu gruplara yapılması üzerinde durulmaktadır. Ülkemizde de salgına karşı en ön cephede kamu-özel bütün sağlık kurumlarında COVID-19 hasta temas ya da temas şüphesi olan hekim ve sağlık çalışanlarından başlanarak bütün sağlık çalışanlarının testlerinin hızla tamamlanmasını önemli ve gerekli buluyoruz.

SARS-CoV-2 virüs yükünün (kişinin aldığı virüs miktarının) hastalık seyri üzerinde etkili olduğunu, virüse fazla temas edenlerin hastalığı daha ağır geçirdiğini ortaya koyan bilimsel yayınlar mevcuttur. Ön cephede bulunan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının çalışma süreleri bu bilimsel gerekçelerle düzenlenmeli ve çok uzun süreler boyunca yoğun hasta temasının önüne geçilmelidir. Ayrıca, sağlık çalışanlarının sosyal çevrelerine hastalığı bulaştırmalarını önlemek adına, mesai sonrası kalacakları mekânlar bir an önce organize edilmelidir.”

/t24/

- Reklam -

gündem

Kürtçe müzik dinleyen Barış kalbinden bıçaklanarak öldürüldü

Ankara’da Barış Çakan adlı genç, Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle kalbinden bıçaklanarak öldürüldü Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde akşam saat 22.30’da...

Irkçı polis Derek Chauvin yarın hakim karşısına çıkıyor

George Floyd’u kasıtsız olarak öldürmekle suçlanan ırkçı polis Derek Chauvin yarın hakim karşısına çıkıyor. Kentte ve Amerika genelinde duruşma öncesi...

TSK bombardımanında hayatını kaybeden baba- oğul toprağa verildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının dün Derelûk kırsalında düzenlediği bombardıman sonucu hayatını kaybeden Seyid Celal Nureddin (67)...

Kürtçe müzik dinleyen Barış kalbinden bıçaklanarak öldürüldü

Ankara’da Barış Çakan adlı genç, Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle kalbinden bıçaklanarak öldürüldü Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde akşam saat 22.30’da...

Hrant Dink Vakfı’na tehdit mesajı gönderen şahıs tutuklandı

Hrant Dink Vakfı'na e-posta ile tehdit mesajı gönderdiği iddiasıyla Konya'da yakalandıktan sonra İstanbul'a getirilen H.A. (25) çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Şüpheli H.A. bugün sağlık raporu alınmasının...

Irkçı polis Derek Chauvin yarın hakim karşısına çıkıyor

George Floyd’u kasıtsız olarak öldürmekle suçlanan ırkçı polis Derek Chauvin yarın hakim karşısına çıkıyor. Kentte ve Amerika genelinde duruşma öncesi yaşanan olaylar nedeniyle güvenlik önlemleri...

TSK bombardımanında hayatını kaybeden baba- oğul toprağa verildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının dün Derelûk kırsalında düzenlediği bombardıman sonucu hayatını kaybeden Seyid Celal Nureddin (67) ile oğlu Ahmed Seyid Celal...

İsrail polisi Kudüs Valisi Gays’ı yine gözaltına aldı

İsrail polisi 3 ayda 17 kez, Kudüs Valisi Gays'ı ve beraberindeki bazı Filistinli aktivistleri gözaltına aldı. euronews'de yer alan haberde, görgü tanıklarından alınan bilgiye göre,...

ilgili olabilecek haberler