Türkiye S-400’leri almazsa rejim İdlib’i alır

Suriye Demokratik İttifakı Yürütme Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İdlibli olan Mihemed Derwiş ANHA’ya yaptığı değerlendirmede; “S 400 anlaşması başarısızlıkla sonuçlanırsa, rejim müttefikleri Rusya’nın da desteğiyle İdlib’e saldırır” dedi.

Derwîş 25-26 Nisan’da yapılacak Astana toplantısına ilişkin, ABD’nin toplantıya dair yaptığı “Diyalog süreci tıkandı ve Suriye’deki soruna bir çözüm getirmedi” tespitini yaptı.

Mihemed Derwîş Türkiye, Rusya ve İran’ın toplantılarda kendi çıkarlarını gözettiğini dile getirerek şunları söyledi: “Yaptıkları tüm açıklamalara rağmen, Astana’nın garantörleri hala Suriye’deki çıkarlarının peşinde. Görülüyor ki Astana toplantısı sorunlara çözüm getirmiyor.”

Derwiş, Türkiye’nin ‘çatışmaların azaltıldığı bölgeler’ konusunda yavaş hareket ettiğini ve Türkiye’ye zaman verilmesine rağmen konuya ilişkin anlaşmanın hala hayata geçmemesinden Rusya’nın oldukça rahatsız olduğunu dile getirdi.

Derwiş, “Bu durum S 400 anlaşmasını ve iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkiler. Zaten ABD de bu sözleşmenin başarısızlıkla sonuçlanmasını istiyor” dedi.

‘Türkiye El-Nusra’ya modern silahlar verdi’

Derwiş, S 400 anlaşmasının başarısız olması durumunda rejim güçlerinin Rusya’nın İdlib’e saldırısının uzak bir ihtimal olmadığını söyleyerek şunları belirtti: “Türkiye’nin desteklediği gruplarının İdlib etrafında toparlandıkları belirtiliyor. Orada büyük bir savaş yaşanacak. Türkiye’nin HTŞ’ye yani Cebhet El-Nusra’ya modern silah verdiği biliniyor.

İdlib’de olası bir savaş durumunda yine sivillerin zarar göreceğine dikkat çeken Derviş, “Savaş çok yoğun olacak ve hem İdlib hem de Suriye halkı için büyük bir kriz olacak. Çünkü çeteler sivillerin arasında gizleniyor. Sivilleri kalkan olarak kullanacaklar ve katledecekler” dedi.

Şimdiden savaş sonrasında nelerin yaşanacağını kestirmenin zor olduğuna da işaret eden Derwiş, İdlib rejim güçleri tarafından alınması olasılığının ortaya çıkaracağı durumu ise şöyle yorumladı; ‘O süreçte neler yaşanır bilemeyiz, şu an tahmin yürütmek zor.”

/anha/