Urfa Barosu’ndan kayyum tepkisi: Kürt halkının iradesi yok sayıldı

 Urfa Barosu, HDP’li Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik’in yerine kayyum atanmasıyla Kürt halkının ve iradesinin yok sayıldığını belirterek, ülkenin kronikleşmiş sorunlarının çözümünün hukukun üstünlüğünden, insan haklarından, barış ve demokrasiyi tesis etmekten geçildiğini ifade etti.

Urfa Barosu, Halkların Demokratik Parti’li (HDP) Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik gözaltına alındıktan sonra yerine Suruç Kaymakamı Kenan Aktaş’ın kayyum atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Alınan kararın kanunsuz ve hukuk dışı olarak nitelendirerek Kürt halkını ve iradesinin yok sayıldığının belirtildiği açıklamada,  “Bugün gerçekleştirilen görevden alma ve belediyeye el koyma, belirtildiği gibi Anayasa’ya mutlak aykırı olup, siyasi iktidarın seçimlerle kazanamadığı belediyeleri, hukuksuz ve antidemokratik şekilde kayyumlar atayarak belediyeleri yönetmesi demektir” denildi.

‘OHAL UYGULAMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR’

Basından öğrendikleri kadarıyla, İçişleri Bakanlığı’nın gerekçesinde ifade edilen görevden alma prosedürünün geçici olduğuna yer verilen açıklamada, “Böylesi bir durumda yapılması gereken belediye meclisinin geçici olarak belediye başkanlığına vekâlet edecek kişiyi seçmesidir. Ancak bunun yapılmayıp doğrudan doğruya vali ve kaymakamların görevlendirilmesi tam anlamıyla birer OHAL işlemidir. Bu durum da OHAL uygulamalarının hız kesmeden sürdüğünü açıkça göstermektedir.

Diğer yandan, Suruç Belediyesine Kayyum atama işlemine karşı açıklama yapmak isteyen ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu topluluğa yine açıkça hukuka aykırı olarak müdahalede bulunulduğu ve açıklama yapmak isteyenlerin yine kötü muameleye tabii tutularak gözaltına alındıkları, gözaltına alma esnasında darp edildikleri müşahede edilmiştir. Ülkenin kronikleşmiş siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümünün tek yolu tereddütsüz bir şekilde ülkede hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, barışı ve demokrasiyi tesis etmektir” ifadeleri kullanıldı.

/MA/