GÜNDEM MEDYA

WhatsApp: Güvenlik açığı sürüyor

WhatsApp, geniş kitleler tarafından kullanılmasına rağmen oldukça güvensiz bir platform olmayı sürdürüyor…

Birçok güvenlik açığıyla anılan uygulama, Facebook tarafından satın alınmasının ardından daha da tartışmalı bir hale geldi.

Uzmanlar dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp’ın kullanıcı gizliliğine önem vermediğini, bu nedenle uygulama üzerinden paylaşılan verilerin güvende olmadığını söylüyor.

Uzmanlara göre WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar, fotoğraflar ve videolar tehdit altında olduğundan, kullanıcıların gönderdikleri içeriklerin üçüncü kişiler tarafından görülebildiğini akıldan çıkarmaması gerekiyor.

WhatsApp, kullanıcılarına “baştan uca şifreleme” özelliğine sahip olduğunu söylemesine rağmen, çoğu araştırmacı bunun bir göz boyama hilesi olduğu görüşünde. David Wither Danışmanlık Grubu, WhatsApp konuşmalarının çoğunun şifrelenmeden depolandığını söylüyor. Ancak danışmanlardan Wither’a göre uygulama, mesajların şifrelendiğini söyleyerek kullanıcılarını aldatıyor.

Telegram uygulamasının kurucusu Pavel Durov, WhatsApp’ın şifreleme anahtarlarına Rusya hükümeti gibi bazı hükümetlerin de erişebildiğini, hackerların ve devletlerin bu mesajlara ulaşabildiğini belirtiyor.

/ajans/

Benzer Haberler

Sri Lanka: Sosyal medya geçici olarak kapatıldı

nupel haber

Ertuğrul Özkök Xero Abbas’ı yazdı

nupel haber

İmamoğlu: 47 gün sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz

nupel haber

Öcalan’ın avukatı Bilmez: Başvurularımıza yanıt verilmiyor

nupel haber

Hastaneye kaldırılmayan tutuklular için AYM’ye başvuru

nupel haber

MSD farklı kesimlere açılıyor

nupel haber