WhatsApp: Güvenlik açığı sürüyor

WhatsApp, geniş kitleler tarafından kullanılmasına rağmen oldukça güvensiz bir platform olmayı sürdürüyor…

Birçok güvenlik açığıyla anılan uygulama, Facebook tarafından satın alınmasının ardından daha da tartışmalı bir hale geldi.

Uzmanlar dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp’ın kullanıcı gizliliğine önem vermediğini, bu nedenle uygulama üzerinden paylaşılan verilerin güvende olmadığını söylüyor.

Uzmanlara göre WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar, fotoğraflar ve videolar tehdit altında olduğundan, kullanıcıların gönderdikleri içeriklerin üçüncü kişiler tarafından görülebildiğini akıldan çıkarmaması gerekiyor.

WhatsApp, kullanıcılarına “baştan uca şifreleme” özelliğine sahip olduğunu söylemesine rağmen, çoğu araştırmacı bunun bir göz boyama hilesi olduğu görüşünde. David Wither Danışmanlık Grubu, WhatsApp konuşmalarının çoğunun şifrelenmeden depolandığını söylüyor. Ancak danışmanlardan Wither’a göre uygulama, mesajların şifrelendiğini söyleyerek kullanıcılarını aldatıyor.

Telegram uygulamasının kurucusu Pavel Durov, WhatsApp’ın şifreleme anahtarlarına Rusya hükümeti gibi bazı hükümetlerin de erişebildiğini, hackerların ve devletlerin bu mesajlara ulaşabildiğini belirtiyor.

/ajans/