Ömeryan’dan yangına yardım çağrısı

Nusaybin kırsalındaki Ömeryan bölgesinde önceki gün başlayan çatışmalar sırasında meydana gelen orman yangını büyüyor. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesine “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmezken, bölge sakinleri gönüllülere çağrıda bulundu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Ömeryan bölgesindeki Çalı (Çalê) Köyü kırsalında önceki gün operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasındaki çatışmanın ardından başlayan askeri hareketlilik devam ediyor.

Yaşanan çatışmanın ardından ormanlık alanda başlayan yangın ise halen devam ediyor. Kuruköy (Xerabê Bawa), Akarsu (Stîlîle), Eskimağara (Ziving) ve Yavruköy (Kurikê Stîlîlê) sınırlarına kadar yayıldığı bildirilen yangının söndürülmesi için bölgeye geçmek isteyen itfaiye ekiplerine ise “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmiyor. Konuya dair bilgi aldığımız itfaiye birimleri, askeri yetkililerin operasyon bölgesi olduğu gerekçesi ile bölgeye giriş yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdiklerini kaydetti. Askeri yetkililerin, itfaiye ekiplerine yerlerinden ayrılmaması gerektiğini ilettikleri aktarıldı.

GÖNÜLLÜLERE ÇAĞRI

Yangının daha da büyümesini önlemek amacıyla kendi imkanlarıyla yangına müdahale eden bölge sakinleri ise askerlerin sadece yerleşim yerlerine yakın alevlere müdahale edilmesine izin verdiğini kaydetti. Bölge sakinleri, alevlerin kırsal alanlarda her geçen saniye daha da yükseldiğini ve yayıldığını aktararak, bir an önce müdahale edilmemesi durumunda yerleşim yerlerinin büyük tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Bölge sakinleri, “Kim eline ne alabiliyorsa alıp buraya gelmeli. Yüksek yerleri söndürmeye izin vermiyorlar, ancak en azından yerleşim yerlerine sıçramasını engelleyebiliriz. Gönüllülere burada çok ihtiyaç var” çağrısında bulundu.

/MA/