“Yaşananlar kaza değil katliamdır”

Özalp ilçesinde yaşanan ve 17 göçmenin ölümüne, 50 mültecinin de yaralanmasına neden olan kazayla ilgili açıklama yapan İHD, yaşananların kaza değil katliam olduğuna vurgu yaptı.

Van’ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan bir minibüsün şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 17 kişi yaşamını yitirmiş, 50 göçmen de yaralanmıştı. Ardından yapılan incelemede araca 10’u çocuk 67 kişi bindirildiği ortaya çıkmıştı. Konu ile ilgili açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, yaşananların kaza değil katliam olduğuna vurgu yaptı.

“Yaşananlar kaza değil katliamdır”

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, dernek binasında yaptığı açıklamada herkesin bu katliama karşı ses çıkarması gerektiğini ifade etti. Siyasal iktidarın üzerine düşen sorumluluğu yeterince yerine getirmediğini söyleyen Melet, Van’ın göçmen ölümlerinin en yoğun yaşandığı illerin başında geldiğini ifade etti. Nisan ve Mayıs ayları içerisinde özellikle İran –Türkiye sınırında karların erimesiyle 21 mültecinin cenazesinin ortaya çıktığını hatırlatan Melet, “67 insanı 17 kişilik bir minibüse koyarak böyle bir felakete sebep verenler vicdandan yoksundur. Yaşananlar kaza değil katliamdır” dedi.

/MA/