Yeni bir Cenevre süreci başlatılmalı

ANF Images

Suriye Kürtlerinin çatı örgütü TEV-DEM’in Dışilişkiler Sözcüsü Aldar Xelîl, Cenevre sürecinin felç olduğunu, Astana sürecinin de İdlib operasyonuyla fiilen sona erdiğini belirtti ve Kürtlerin yer aldığı yeni bir Cenevre sürecinin başlatılmasını istedi.

Fırat Haber Ajansı’na konuşan Xelîl, Afrin’in işgali, IŞİD tehdidi, çözüm çabaları, tampon bölge tartışmaları ve Kuzey-Doğu Suriye federasyon projesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşgal suçuna insanlık suçu da eklendi

Türk devletinin Afrin coğrafyasını ele geçirdiğini ancak halkın ve direnişçilerinin iradesini ele geçiremeyeceğini söyleyen Xelil, Afrin’la ilgili olarak şunları söyledi:

”Biz inanıyoruz ki, Efrîn kurtarılacak. Tüm amacımız, çalışmalarımız ve planlarımız buna yöneliktir. Ama bir şöyle bir gerçek var ki, nasıl ki Türk devleti Kuzey Kürdistan’ı yıllardır işgal edip sömürdüyse, Kürt varlığını, kültürü, dili ve tarihiyle birlikte ortadan kaldırmak için yıllarca uğraştıysa, şimdi aynı politikaları Efrîn’de de uyguluyor. İşgal suçunun yanı sıra, buna bir de insanlığa karşı suçlar eklendi. Bu nedenle, işgal saldırılarının başladığı günden bu yana her zaman çeşitli direniş biçimleri içerisindeyiz…”

IŞİD tehdidi sürüyor 

Askeri olarak yenilgiye uğratılsa da, gizli grupları ve uyuyan hücreleriyle IŞİD tehdidinin devam ettiğini belirten Xelil; IŞİD için, ”Sadece Rojava’da, kuzey ve doğu Suriye’de değil, tüm insanlığa karşı bir tehdit olarak kalmaya devam ediyor, dünya bu tehditle yaşıyor.”  diyor.

Ellerindeki IŞİD’li tutuklular konusunda ise şunları söylüyor:

”Doğrusu, bu tutuklular Kuzey ve Doğu Suriye yönetimi üzerinde ağır bir yüktür. Sayıları çok fazla ve bunlar tehdit oluşturuyorlar. Tehlikeli bir zihniyete sahipler. Bu nedenle herkesin gündemindedir. Vatandaşı oldukları ülkeler, gelip onları almadılar. Birleşmiş Milletlerle, uluslararası güçlerle bir mahkeme kurularak yargılanmasını önerdik…”

Cenevre görüşmeleri felç oldu 

Cenevre görüşmeleriyle ilgili bir soruya karşılık veren TEV-DEM sözcüsü, Cenevre sürecinin felç olduğunu,  Rusya, Türkiye ve İran arasındaki Astana sürecinin ise İdlib operasyonu ile birlikte etkisiz hale geldiği söyledi. ”Artık Astana süreci kalmadı denilebilir. Her ne kadar Rusya, yine görüşmeler organize etse de şekilseldir, gerçekte sona erdi’ dedi.

Xelil ayrıca, ”Biz ise başından beri, Birleşmiş Milletler çatısı altında görüşmelerin iyi olacağını söyledik. Şimdi de Cenevre’nin yeniden canlanması ve içerisinde bizim de yer almamızla birlikte etkili olacağını düşünüyoruz’ diye de ekledi.

Şam ile görüşmeler durdu 

Üçüncü tarafların arabuluculuğunda  Şam rejimiyle bir çözüm üzerine tartışabileceklerini de söyleyen Xelil,  bu konudaki düşüncelerini şöyle ifade etti:

”Bazı çabalar oldu. Ama Şam rejimi kabul etmedi. Var olan görüşmeleri de durdurdu. Diyalog için gereken koşulları oradan kaldırdılar. Mevcut durumda görüşme yok. Ancak şunu belirtmek istiyoruz; herkes bilmeli ki, Suriye’de siyasi ve barışçıl bir çözüm öne sürecek etki sahibi aktörlerle diyaloga ve çözüm için görüşmelere hazırız…’

‘Güvenli bölge’ fikri netlik kazanmadı

‘Güvenlikli bölge gündeme geldi. Şimdi de uluslararası güçler, Türkler, Amerikalılar ve koalisyon güçlerinin gündeminde yer almaya devam ediyor.’ diyen Xelil, ”Kuzey ve Doğu Suriye yönetimi ile de bu konuyu görüşüyorlar. Bu konuda bir kaç toplantı da oldu. Ancak henüz bir sonuç çıkmadı. Netleşen bir durum yok. Gündem olarak ortaya atıldı, ama bu projenin nasıl olacağı ve nasıl gerçekleşeceğine dair ittifak oluşmadı. Yine de çabalar devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Türkiye’ye bazı şeyleri kabul ettirme yönünde çabaları olduğunu belirtti ve” Güvenli bölge, Türkiye’nin denetiminde olmayacak ve uluslararası bir muhataplık oluşacak şekilde öne çıkıyor’ dedi ve şunları ekledi:

”Bizim de onlara ilettiğimiz şartlarımız var; bazı konular Efrîn meselesine bağlı, bazıları Türklerin bu projede yer almasına ilişkin, bazı konular da sınırda duracak güçlere ilişkindir. Ancak henüz ittifak kurmak için netleşen bir durum yok. Netleşmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var…’

/ANF/